PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Ministerstwo klimatu chce zwiększenia zapasów paliw u dostawców

Ministerstwo klimatu chce zwiększenia zapasów paliw u dostawców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-07 20:00:00
Ministerstwo klimatu

Ministerstwo klimatu przedstawiło projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, które zmienia rozporządzenie ws. zapasów paliw u dostawców energii i ciepła.

Zobowiązanie przedsiębiorstw energetycznych do utrzymywania zwiększonych zapasów paliw i zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju polegającego na ciągłości dostaw energii elektrycznej i ciepła, to cel przygotowanego przez resort klimatu rozporządzenia.

Ministerstwo klimatu chce zmienić obowiązujące rozporządzenie 

Chodzi o zamieszczony we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) podano, że wyższe zapasy paliw energetycznych umożliwią uniezależnienie zdolności przedsiębiorstw do wytwarzania energii od czynników zewnętrznych oraz szoków podażowych w zakresie paliw.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, konieczne jest zobowiązanie przedsiębiorstw energetycznych do utrzymywania zwiększonych zapasów paliw wymaganych do produkcji energii elektrycznej lub ciepła, w tym szczególnie węgla kamiennego, które powinny być przez te przedsiębiorstwa zmagazynowane na właściwym poziomie i z odpowiednim wyprzedzeniem przed sezonem grzewczym.

Ministerstwo klimatu

Nowelizacja wpłynie na stabilność dostaw energii 

W Ocenie Skutków Regulacji podano, że projekt zmiany rozporządzenia wprowadza nowy, precyzyjny algorytm określania wielkości zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych, wytwarzających energię elektryczną, a łączny wpływ pieniężny na duże przedsiębiorstwa wyniesie 442 mln zł.

"Nowelizacja przepisów rozporządzenia będzie miała pozytywny wpływ na stałe i stabilne dostawy energii elektrycznej i ciepła, które są istotne dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Wyższe zapasy paliw energetycznych umożliwią uniezależnienie zdolności przedsiębiorstwa do wytwarzania energii od czynników zewnętrznych oraz szoków podażowych w zakresie paliw oraz ich ceny" – wskazano w OSR.

Czytaj też: Minister klimatu: Zniesione normy jakościowe nie zezwalają na palenie wszystkim

PAP/fot. tt Ministerstwo Klimatu i Środowiska