PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Minister Moskwa: W wodzie z Odry nasi eksperci wykryli złote algi

Minister Moskwa: W wodzie z Odry nasi eksperci wykryli złote algi

Autor: Świat Rolnika 2022-08-18 15:30:00
Moskwa

Minister Anna Moskwa poinformowała, że wyniki badań Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały na obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, złotych alg.

Szefowa resortu dodała, że mikroorganizmy nie są szkodliwe dla człowieka, ale mogą powodować pojawianie się toksyn, które zabijają ryby i małże. Sęk w tym, że internauci donosili również o śmierci ptaków i bobrów. W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Moskwa informuje o wykryciu alg

,,Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg)" – przekazała w czwartkowym wpisie na Twitterze szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.

Dodała, że "ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże".

,,Nie są szkodliwe dla człowieka. Wkrótce więcej informacji" – stwierdziła.

Moskwa

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Czytaj też: Polski Związek Wędkarski chce odszkodowania za skażenie Odry

PAP/fot.MKiŚ