PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Minister Moskwa: Konsekwentnie rozwijamy OZE w naszym kraju

Minister Moskwa: Konsekwentnie rozwijamy OZE w naszym kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-27 17:30:00
Minister Moskwa

Polska konsekwentnie rozwija odnawialne źródła energii, jest liderem morskiej energetyki wiatrowej – powiedziała w środę minister Moskwa.

Minister klimatu odpowiadała w Sejmie na wystąpienia posłów w czasie debaty nad informacją ws. bezpieczeństwa energetycznego. Jak podkreśliła, Polska jako jedyny kraj ma umowy sektorowe na wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii. Zaznaczyła również, że rząd przygotował "kompleksowy program rozwoju dróg wodnych, stopni wodnych, bez których nie ma hydroenergetyki".

Minister Moskwa: Przekroczyliśmy cel narzucony przez UE

Sejm – po debacie – przyjął do wiadomości informację Ministra Aktywów Państwowych i Minister Klimatu i Środowiska dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego RP.

Jak wcześniej mówiła minister Moskwa, Polska jako jedyny kraj ma umowy sektorowe na wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii. 

"Na rok 2020 r. UE narzuciła nam cel OZE 15 proc. i został on przekroczony" – zwróciła uwagę, dodając, że w kraju jest już milion prosumentów, podjęto też decyzję o uelastycznieniu regulacji dla turbin wiatrowych na lądzie.

"Jesteśmy liderem morskiej energetyki wiatrowej. Polskie farmy rozwijają się konsekwentnie, a Litwa, Łotwa i Estonia są na etapie projektowania. Nasze projekty już funkcjonują, są zgłoszone do notyfikacji KE. Pierwsza produkcja energii jest przewidziana na 2026 r." – podkreślała minister klimatu. 

"Państwo niemieckie na jakiś czas zatrzymało projektu morskiej energetyki wiatrowej, podczas gdy u nas były one rozwijane konsekwentnie" – dodała Anna Moskwa.

Minister Moskwa

Polski rząd przygotował kompleksowy program rozwoju dróg wodnych

Jak zaznaczyła minister Moskwa, rząd przygotował "kompleksowy program rozwoju dróg wodnych, stopni wodnych, bez których nie ma hydroenergetyki". 

“Jednak Komisja Europejska usunęła cały komponent gospodarki wodnej i hydroenergetyki z Krajowego Planu Odbudowy” – dodała. 

"Hydroenergetyka w UE jest dziś tak samo zakazana jak mówienie o węglu" - podkreślała, dodając, że rząd przygotował program rozwoju małych elektrowni wodnych i będzie go "konsekwentnie realizować z założeniem, że KE tych planów nie wywróci".

Anna Moskwa powtórzyła również, że na Radzie UE Polska złoży propozycję wprowadzenia "rosyjskiego ETS". "Niech KE ustali cele, plany, procenty derusyfikacji, będzie to sprawdzian, czy zasady solidarności działają nie tylko dla dekarbonizacji, ale i dla bezpieczeństwa" - mówiła minister.

We wtorek, po spotkaniu z europejską komisarz ds. energii Kadri Simson, minister Moskwa mówiła, że w "rosyjskim ETS" mogłyby zostać zawarte cele "derusyfikacyjne", analogiczne do celów dekarbonizacyjnych UE, dodatkowo z podziałem na poszczególne sektory, surowce i państwa członkowskie. Zaznaczyła wtedy jednak, że ostatecznego pomysłu na taki system jeszcze nie ma.

Czytaj też: Anna Moskwa: Jesteśmy państwem bezpiecznym energetycznie

PAP/fot.Twitter/Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Najnowszy sondaż: PiS z dużą przewagą nad resztą


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kleszcze w Polsce nie odpuszczają. Borelioza nadal groźna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ci przedsiębiorcy odczuwają skutki wojny na Ukrainie najbardziej


BULT SMOGOWICZE