PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Minister Adamczyk: Silosy na zboże nie muszą być przy granicy

Minister Adamczyk: Silosy na zboże nie muszą być przy granicy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:30:00
Silosy na zboże

Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, silosy na zboże nie muszą być budowane tylko przy granicy polsko–ukraińskiej.

Według ministra silosy mogą być budowane tam, gdzie będzie to korzystne z logistycznego punktu widzenia. Minister Adamczyk zaznaczył, odpowiadając na pytania dziennikarzy, że eksport zbóż z Ukrainy jest obecnie kluczowym problemem, w którego rozwiązanie zaangażowani są wszyscy ministrowie państw Unii Europejskiej.

Przygotowania do eksportu zboża z Ukrainy

"Dzisiaj nie tylko UE, ale cały świat dostrzega możliwe skutki braku odpowiedniej ilości pszenicy np. w Afryce i konsekwencje głodu. Temu głodowi musimy zapobiec dzięki dobrze zbudowanemu łańcuchowi logistycznemu" – powiedział.

Szef MI podkreślił, że silosy na zboże, które mogą być budowane przez Stany Zjednoczone do przechowywania zboża, są jednym z elementów organizacji tego łańcucha dostaw.

"Realizacja tych silosów nie musi być na granicy, ale na pewno tam, gdzie będzie to korzystne z logistycznego punktu widzenia. My się stale do tego przygotowujemy" – wskazał minister infrastruktury.

Zaznaczył, że Polska już wykorzystuje korytarze transportowe do przewozu zarówno żywności, jak i innych produktów z Ukrainy, i "obecnie jesteśmy w trakcie działań, które podniosą przepustowość naszych szlaków komunikacyjnych". Adamczyk dodał, że we wtorek lub najpóźniej w środę będzie rozmawiał w tej sprawie z ukraińskim ministrem infrastruktury Ołeksandrem Kubrakowem.

Silosy na zboże

Silosy na zboże atakowane przez Rosje

Ukraińscy rolnicy z Odessy obawiają się składowania zboża w elewatorach. Ich daniem ziarno może zostać skradzione lub zbombardowane przez Rosjan.

Silosy na zboże padały już celem ataków w tym regionie. To także strategii walki z ukraińskim rolnictwem realizowana przez Rosjan w wielu miejscach kraju. Celem destabilizacji rynku zbóż, Rosja atakuje gospodarstwa rolne, zaminowuje pola, morduje rolników, niszczy magazyny zbożowe i wciąż blokuje ukraińskie ziarno znajdujące się w portach na Morzu Czarnym.

„Rolnicy boją się zabierać ziarno do elewatorów, bo są to obiekty infrastruktury krytycznej. Znamy przypadki trafienia pocisków w silosy, więc i dzisiaj istnieje takie ryzyko. Wprowadzamy jednak nową technologię – składowanie podłogowe (magazyny podłogowe)” – powiedziała Ałła Stoyanova dyrektor Departamentu Polityki Agrarnej, Żywności i Stosunków Ziemskich Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Czytaj również: Zboże skradzione przez Rosję? Brytyjska technologia zdemaskuje złodziei

PAP/fot.pixabay