PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Maląg: Rodzice złożyli już ponad pół miliona wniosków o RKO

Maląg: Rodzice złożyli już ponad pół miliona wniosków o RKO

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-14 10:00:00
Maląg

,,Zdecydowana większość wniosków już została rozpatrzona, a do rodzin trafiło ponad 1,14 mld zł" – poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Od 1 stycznia rodzice ubiegający się o rodzinny kapitał opiekuńczy złożyli już wnioski o przyznanie świadczenia dla ponad pół miliona dzieci. Wnioski o świadczenie można składać tylko drogą elektroniczną – przez portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Minister Maląg informuje o ogromnej liczbie złożonych wniosków o RKO

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) wszedł w życie od 1 stycznia 2022 r. To nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia dla rodzin na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Pieniądze wypłacane są po 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata – zależy to od deklaracji rodziców. Świadczenie nie podlega opodatkowaniu, a jego wysokość nie zależy od dochodów rodziców.

Minister rodziny Marlena Maląg przekazała, że do tej pory rodzice złożyli wnioski o przyznanie świadczenia dla ponad 500 tys. dzieci.

Maląg

Większość rodziców otrzymała już dodatkowe wsparcie

,,Wypłaciliśmy już ponad 411,5 tys. świadczeń, a to oznacza, że zdecydowana większość rodziców otrzymała już dodatkowe wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Mówimy o ponad 1,14 mld złotych, który z tego tytułu trafił już do rodzin" – podkreśliła minister Maląg.

Wnioski o świadczenie można składać tylko drogą elektroniczną – przez portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Przyznane pieniądze są wypłacane rodzicom bezpośrednio na konto bankowe.

Czytaj też: 178 mld zł w kieszeniach polskich rodzin. Program 500+ ma już 6 lat

PAP/fot. tt Marlena Maląg/fot.pixabay


Autor: Tomasz Racki

Płaca minimalna zostanie podniesiona o 490 zł? Sprawdź, od kiedy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Anna Moskwa: Polskie magazyny gazu są zapełnione w 90 proc.


Autor: Polska Agencja Prasowa

Politycy PSL organizują zieloną niedzielę dla przedsiębiorców


BULT SMOGOWICZE