PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Maląg: Decyzja o wypłacie 14-stki w 2023 r. zapadnie na początku roku

Maląg: Decyzja o wypłacie 14-stki w 2023 r. zapadnie na początku roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-29 10:00:00
Maląg

Ostateczne decyzje w sprawie wypłaty czternastej emerytury w 2023 r. będą podejmowane na początku roku – poinformowała minister Marlena Maląg.

Szefowa ministerstwa rodziny i polityki społecznej  w Polskim Radiu 24 przypomniała, że tegoroczna czternastej emerytury ruszy 25 sierpnia. Wskazała, że świadczenie trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe.

Maląg przekazuje, że analizy dot. 14-stki wciąż trwają 

Minister pytana, czy w związku z kryzysem gospodarczym czternastki będą także wypłacane w 2023 r., odparła, że analizy trwają.

"Ostateczne decyzje będą podejmowane na początku roku. Cały czas monitorujemy sytuację. Według prognoz inflacja (...) w miesiącach jesiennych zatrzyma się. Ona będzie pewnie na wyższym poziomie, ale się zatrzyma" – powiedziała minister Maląg.

"My przede wszystkim musimy prowadzić odpowiedzialną politykę społeczną" - podkreśliła szefowa MRiPS.

Tegoroczna czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł "na rękę" otrzymają 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób.

W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł, a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Maląg

Wypłaty świadczenia

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają czternastkę w październiku.

14. emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się m.in. o pomoc społeczną czy alimenty.

Czytaj też: Maląg: Czternasta emerytura będzie najprawdopodobniej w 2023 roku

PAP/fot. tt Marlena Maląg/fot. pixabay