PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Lasy Państwowe przekazały kolejne dziesięć samochodów dla Ukrainy

Lasy Państwowe przekazały kolejne dziesięć samochodów dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-24 21:00:00
Lasy Państwowe

Lasy państwowe przekazały we wtorek Tomaszowie Lubelskim (Lubelskie) dziesięć kolejnych samochodów terenowych dla Ukrainy.

Jak podkreślono, polscy leśnicy od pierwszych dni wojny udzielają pomocy Ukrainie, przekazując m.in. żywność, odzież, plecaki, noktowizory. Jak zaznaczył Siarka, to jedna z form okazania solidarności z narodem ukraińskim. Zaakcentował, że dziesięć przekazanych we wtorek samochodów będzie wykorzystywanych do poruszania się w trudnym terenie na linii frontu, wspierając Ukraińców w walce z okupantem. 

Lasy Państwowe po raz kolejny wspierają Ukrainę

Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica uczestniczyli w przekazaniu kolejnej partii samochodów terenowych dla walczącej Ukrainy. Uroczystość odbyła się we wtorek na terenie siedziby Nadleśnictwa Tomaszów w woj. lubelskim.

Jak zaznaczył Siarka, to jedna z form okazania solidarności z narodem ukraińskim. „Leśnicy są tą grupą, która jako jedna z pierwszych zmobilizowała się, aby pomagać stronie ukraińskiej (…) To leśnicy jako ci pierwsi znaleźli się na granicy, aby wspierać obywateli ukraińskich, a dzisiaj, kiedy mamy już rozpoznane te potrzeby, zdecydowaliśmy się, aby wspierać materialnie dalej leśników ukraińskich, naród ukraiński w walce o niepodległość ich kraju” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

Zaakcentował, że dziesięć przekazanych we wtorek samochodów będzie wykorzystywanych do poruszania się w trudnym terenie na linii frontu, wspierając Ukraińców w walce z okupantem. „Życzę, aby ten sprzęt, który wam dzisiaj przekazujemy, był sprzętem, który być może uratuje niejedno życie, które dzisiaj jest tak bardzo zagrożone na stronie ukraińskiej” – zaznaczył Siarka.

Poinformował również o nowym przedsięwzięciu z inicjatywy ministerstwa klimatu i środowiska oraz podległych mu jednostek, w tym Instytutu Badawczego Leśnictwa, które ma na celu dokumentowanie szkód przyrodniczych po stronie ukraińskiej.

„Dysponujemy specjalnym programem, specjalnymi aplikacjami, które pozwolą dokumentować wszystkie szkody przyrodnicze po stronie ukraińskiej. Zaprosiliśmy również do tego leśników ze strony ukraińskiej, którzy zajmują się lasami od strony naukowej. Całe to przedsięwzięcie będzie zorganizowane w Sękocinie Starym. Tam leśnicy znajdą zatrudnienie i będą zaangażowani właśnie w te prace. Myślę, że będzie to bardzo poważny wkład, który jest też elementem ukazania tych wszystkich zbrodni – tym razem również na przyrodzie – których dokonują Rosjanie na Ukrainie” – przekazał Edward Siarka.

Lasy Państwowe

Dyrektor generalny Lasów Państwowych zapowiada kolejne wsparcie 

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica dodał, że od pierwszych dni wojny namioty polskich leśników stały przy wschodniej granicy, dając schronienie matkom i dzieciom ukraińskim. „Chciałbym zapewnić stronę ukraińską, że w miarę możliwości będziemy pomagali cały czas, jak długo ta pomoc będzie potrzebna (…), żeby Ukraina osiągnęła wolność i granice sprzed okupacji, łącznie z Krymem” – podkreślił Kubica.

Obecny podczas uroczystości w Tomaszowie Lubelskim szef Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy Jurij Bołochowiec podziękował za przekazanie kolejnej partii samochodów terenowych. „Od początku wojny do dzisiaj broń w rękach trzyma i broni Ukrainy 5,5 tys. leśników. Cieszymy się z tego, że od pierwszych dni tej wojny wyciągnęli do nas pomocną dłoń nasi koledzy leśnicy z Polski. Podwójnie jest nam przyjemnie dlatego, że ta współpraca cały czas trwa. Ta pomoc jest szczególnie potrzebna na froncie i każdy samochód, każda pomoc humanitarna w jednoznaczny sposób przybliża nas do zwycięstwa” – podkreślił Bołochowiec.

Jak podały Lasy Państwowe w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych, przekazane stronie ukraińskiej auta dotychczas znajdowały się na wyposażeniu Straży Leśnej. Wozy te, typu pick-up, przeszły solidne przeglądy techniczne, by bezpiecznie służyć do zadań wojskowych. „Kolumna terenówek, które jeszcze niedawno patrolowały polskie lasy, już za chwilę przejedzie na Ukrainę, by służyć leśnikom walczącym w oddziałach Obrony Terytorialnej Ukrainy” – dodano.

Lasy Państwowe poinformowały, że polscy leśnicy od początku eskalacji działań wojennych udzielają pomocy Ukrainie. Nadleśnictwa z regionów lubelskiego i krośnieńskiego zorganizowały punkty pomocowe na przejściach granicznych. W jednostkach Lasów Państwowych w całym kraju odbywały się zbiórki rzeczowe, w tym zbiórki odzieży terenowej. W ramach akcji „Plecak dla Ukrainy” leśnicy przygotowali ponad 1,3 tys. zestawów taktycznych zapakowanych w solidne plecaki. W ten sposób do leśnych oddziałów Obrony Terytorialnej dotarły m.in. noktowizory, obuwie taktyczne, lornetki, prowiant.

Czytaj też: Rosjanie zajęli polskie gospodarstwo na Ukrainie i zabili pracowników

PAP/fot. lasy.gov.pl

 


Ozdoba: Nie będzie tolerancji dla niszczących środowisko naturalne

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 21:00:00

Upały w górach mogą być bardzo niebezpieczne. Sprawdź jak się chronić

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 08:00:00

Sondaż dla "Rz": Drożyzna szaleje. Polacy ograniczają wydatki

Autor: Kamila Ciężka 2022-07-02 01:00:00

BULT SMOGOWICZE