PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Kowalczyk: Mieszkańcy korzystający z rosyjskiego gazu będą zabezpieczeni

Kowalczyk: Mieszkańcy korzystający z rosyjskiego gazu będą zabezpieczeni

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-28 15:00:00
Kowalczyk

Mieszkańcy gmin, którzy mieli dotąd dostawy gazu z firm rosyjskich będą bardzo szybko zabezpieczeni – zapewnił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, pytany o miejscowości, które nie mają od środy dostępu do gazu, zapewnił, że mieszkańcy nie mają powodu do obaw. Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście sankcyjnej jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie – spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Kowalczyk zapewnia, że mieszkańcy nie mają powodu do obaw 

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie – spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Podczas czwartkowej konferencji wicepremier Henryk Kowalczyk był pytany o mieszkańców wiosek i miejscowości, które od wtorku nie mają dostępu do gazu w wyniku wpisania jednej z firm na listę sankcyjną.

"Mieszkańcy tych gmin, którzy mają dostawy gazu z firm rosyjskich, oczywiście będą zabezpieczeni i to bardzo szybko" – wskazał wicepremier, szef MRiRW Henryk Kowalczyk. Stwierdził, że jest to "moment przejściowy".

Kowalczyk

Rosyjskie dostawy gazu wyłączone 

Jak zastrzegł, "to nie ten rząd wpuścił kapitał rosyjski i przekazał infrastrukturę krytyczną, bo infrastruktura gazowa jest infrastrukturą krytyczną". "W tym momencie ponosimy skutki tej błędnej polityki" – powiedział Kowalczyk.

W środę m.in. wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn informował, że w związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie gminy.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński powiedział w środę wieczorem, że w całym regionie problem wyłączenia dostaw gazu przez firmę Novatek dotyczy dwóch gmin – Mieściska (pow. wągrowiecki) i gminy Zagórów (pow. słupecki). 

Czytaj też: Grupa Azoty: Dostawy gazu przebiegają bez zakłóceń

PAP/fot. tt Henryk Kowalczyk 

 


Autor: Michał Rybka

Amunicja bez ołowiu na terenie UE. Myśliwi protestują przeciwko zakazowi


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Poszarpane łańcuchy dostaw muszą zostać odbudowane


Autor: Tomasz Racki

Gminy mogą zyskać na ryczałcie. Samorządy postawią na swoim?


BULT SMOGOWICZE