PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Konfederacja Lewiatan: Inflacja w kwietniu może przekroczyć 12,2%

Konfederacja Lewiatan: Inflacja w kwietniu może przekroczyć 12,2%

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-01 13:30:00
Inflacja

Ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka prognozuje, że w kwietniu inflacja prawdopodobnie przekroczy poziom 12,2 proc.

Zielonka zwrócił uwagę, że marcowy wzrost cen o 10,9 proc. jest najwyższy, jaki odnotowano w Polsce w XXI w., a byłby wyższy, gdyby nie tarcza antyinflacyjna.  Jak podał w piątek w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z lutym – o 3,2 proc.

Inflacja znów coraz bije rekordy

,,Inflacja, zgodnie z oczekiwaniami, przekroczyła kolejną psychologiczną barierę" – zwrócił uwagę ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Według Zielonki marcowy wzrost cen o 10,9 proc. w skali roku "to najwyższy wzrost cen w Polsce odnotowany w XXI w.". Ekspert wyjaśnił, że przyczyną takiego wyniku, jest drożejące paliwo – w ciągu miesiąca ceny na stacjach benzynowych wzrosły o blisko 30 proc.

,,Martwić również może wzrost cen żywności, który swoją miesięczną dynamiką wrócił do poziomów sprzed drugiej tarczy antyinflacyjnej" – stwierdził Zielonka.

Wskazał, że to efekt wzmożonej konsumpcji związanej z pomocą humanitarną, a także okresem paniki z początku marca, która swoją skalą była porównywalna z tą z początku pandemii.

,,Zarówno na stacjach, jak i w sklepach nie ma już śladu po działaniach tarczy" – stwierdzi.

Dodał, że gdyby nie ona, to wzrost cen dziś byłby wyższy o ok. 2 pkt. proc.

inflacja

Inflacja w kwietniu będzie jeszcze większa

,,Przy obecnym scenariuszu wydarzeń, w kwietniu wzrost będzie prawdopodobnie jeszcze wyższy i przekroczymy 12,2 proc." – ocenił Zielonka.

Jego zdaniem działania rządu w związku z Polskim Ładem 2.0 "dolewają oliwy do ognia, wzmacniając stronę konsumpcyjną".

,,W tej sytuacji z uwagą będziemy obserwować działania NBP, który w przyszłym tygodniu podniesie główną stopę referencyjną prawdopodobnie o kolejne 50 pkt bazowych" – stwierdził.

W ocenie Mariusza Zielonki dostrzega, że nie jest w stanie zmienić realnej stopy procentowej na dodatnią w średnim okresie, "więc mimo wszystko wybierze ostrożnościowe podejście w sytuacji kolejnego szoku makroekonomicznego, jakim jest wojna".

Czytaj też: Tarcza antyinflacyjna nie rozwiąże problemu drożyzny i inflacji

PAP/fot.pixabay

 


Niedźwiedź zaatakował turystę po słowackiej stronie Tatr

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 14:45:00

Niecodzienne znalezisko w kuchni. Do mieszkania zawitał wąż zbożowy

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 08:00:00

Solidarna Polska przeciwna likwidacji górnictwa. Będzie projekt ustawy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 07:00:00

BULT SMOGOWICZE