PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Konfederacja Lewiatan: Inflacja osiągnie szczyt późną jesienią

Konfederacja Lewiatan: Inflacja osiągnie szczyt późną jesienią

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-01 10:00:00
inflacja

Konfederacja Lewiatan przewiduje, że inflacja prawdopodobnie osiągnie swój szczyt jesienią 2022 roku, m.in. ze względu na wzrost cen paliw.

Wzrost cen nie zwalnia tempa, a to jeszcze nie koniec rekordowych odczytów – ocenia Mariusza Zielonka z Konfederacji Lewiatan w komentarzu do wtorkowych danych GUS. Według eksperta ceny paliw mogą przesunąć szczyt inflacji z sierpnia na późną jesień. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 1,7 proc. – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Analiza Konfederacji Lewiatan

Jak zwrócił uwagę Zielonka, "wzrost cen nie zwalnia tempa". "A to jeszcze nie koniec rekordowych odczytów" – ocenił. Zaznaczył, że wyhamował wzrost cen żywności, dzięki czemu inflacja jest niższa niż oczekiwania rynkowe, które wskazywały na przekroczenie 14 proc.

"Nie zmienia to jednak faktu, że w ciągu roku średnio musimy zapłacić w sklepach więcej o 13,5 proc." – dodał.

Zauważył, że w ciągu miesiąca wzrost cen produktów spożywczych sięgnął 1,3 proc., a w ciągu miesiąca wzrost cen produktów spożywczych sięgnął 1,3 proc.

"Gdy jednak spojrzymy na ceny podstawowych produktów spożywczych to roczne wzrosty niekiedy przekraczają 30 proc." – stwierdził.

Inflacja

Inflacja nie odpuszcza

Ekspert zauważył, że ponownie inflacja najsilniej wpływa na ceny paliw – w maju płacimy za benzynę i olej napędowy o 35 proc. więcej niż przed rokiem i ponad 5 proc. więcej niż przed miesiącem. "Gdy dojdzie do zapowiadanego porozumienia w ramach UE dotyczącego embarga na rosyjską ropę, ceny paliw mogą przesunąć nam zapowiadany szczyt inflacji z miesięcy letnich (obstawiamy sierpień) na późną jesień" – ocenił.

Dodał, że Polska jest na ostatniej prostej podpisywania nowych, półrocznych, kontraktów na dostawy gazu i energii dla średnich i dużych przedsiębiorstw. "Oznacza to, że tak jak w przypadku małego biznesu na początku roku, przedsiębiorcy przełożą wzrost kosztów na ceny produktów i świadczonych usług" – wskazał.

Czytaj Również: Ekspert: inflacja pozostanie dwucyfrowa do końca roku

PAP/fot.pixabay


Mława: Nielegalna plantacja konopi zlikwidowana przez policję

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 15:30:00

Unia Europejska uderza w Polskę. Wszystko w „obronie klimatu”

Autor: Tomasz Racki 2022-06-29 15:04:00

Minister Adamczyk: Silosy na zboże nie muszą być przy granicy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:30:00

BULT SMOGOWICZE