PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Konfederacja Lewiatan: Dalszy wzrost cen żywności jest nieunikniony

Konfederacja Lewiatan: Dalszy wzrost cen żywności jest nieunikniony

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-29 21:30:00
wzrost cen

Jak uważa Konfederacja Lewiatan, w ciągu miesiąca ceny produktów spożywczych wzrosły aż o 4,2 proc. i wydaje się, że dalszy wzrost cen jest nieunikniony.

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 2,0 proc.

Wzrost cen nieunikniony 

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę, że w kwietniu ceny artykułów spożywczych były wyższe o 4,2 proc. rdr, a – według analityków – dalszy wzrost cen żywności "wydaje się nieunikniony". "Gospodarka Ukrainy jest obecnie w opłakanym stanie, a to właśnie ten kraj jest spichlerzem Europy" – wyjaśniono. Zdaniem Konfederacji Lewiatan żywność dołączy do "grona produktów, które dotychczas napędzały inflację – czyli paliw i energii".

Analitycy wskazali, że jeżeli ich prognoza wzrostu wynagrodzeń w kwietniu na poziomie 11,4 proc. "stanie się faktem", to w konsekwencji "będziemy doświadczać statystycznie realnego ubytku dochodów".

Pochylono się także nad problemem wysokich stóp procentowych, przez które w "kieszeniach zostaje dużo mniej pieniędzy niż przed rokiem". "Mimo to wpływ na inflację tej mniejszej sumy pieniędzy jest znikomy, co może wskazywać, że NBP nie jest w stanie skutecznie walczyć z inflacją" – skonstatowano.

Wzrost cen

Czytaj też: Rosnące ceny i inflacja głównymi czynnikami przy wyborze wakacji Polaków
 

PAP/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Müller: Wypłata środków z KPO nastąpi około września


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tomasz Lis ”odchodzi” z Newsweek ,,w trybie natychmiastowym”


Autor: Polska Agencja Prasowa

Olbrzymia susza w Polsce. Hydrolodzy: Robimy za mało, aby jej zapobiec


BULT SMOGOWICZE