PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Kaucje za butelki kwestią sporną. Ustawa wejdzie w życie w 2023

Kaucje za butelki kwestią sporną. Ustawa wejdzie w życie w 2023

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-04 21:00:00
kaucje za butelki

"Rzeczpospolita" informuje, że kaucje za butelki i puszki stały się kwestią sporną. Zdaniem "Rz" wciąż jest więcej niewiadomych

We wtorek dziennik informuje, że projekt ustawy o kaucjach trafi w czerwcu do Komitetu ds. Europejskich. W tej kwestii pojawia się wiele niewiadomych. "Rzeczpospolita” zauważa, że pytań jest wiele m.in. czy będzie jeden wzór butelki, ilu ma być operatorów, ile to tak naprawdę kosztuje.

Spór o kaucje za butelki i puszki 

Gazeta podaje, że "poza wielkimi tematami wojny w Ukrainie czy ryzyka światowego głodu w Polsce po cichu trwa zajadły spór, którego efekty dosięgną wszystkich konsumentów – o kaucje za butelki i puszki, a dokładnie o kształt przyszłego systemu odbioru butelek i opłaty kaucji”.

Zdaniem "Rz" wciąż jest więcej niewiadomych. Czy ma być jeden kształt butelki szklanej, czy więcej, jeden operator czy kilku? Czy system ma przyjmować tylko szklane i plastikowe butelki, czy też aluminiowe puszki?

kaucja za butelki puszki

Ustawa wejdzie w życie w 2023 

Jak informuje dziennik, projekt ustawy o kaucjach trafi w czerwcu do Komitetu ds. Europejskich. Redakcja podaje jednak, że nie wiadomo, kiedy poznamy kształt ustawy, która ma wejść w życie już w styczniu 2023 r. i stwierdza, że resort klimatu informacji udziela oszczędnie. Nie wiadomo, jak będą wyglądać kaucje za butelki i puszki. 

"W ramach konsultacji wpłynęło ponad 800 uwag. Przyjęte uwagi znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie, uzasadnieniu oraz OSR. W czerwcu projekt powinien zostać przekazany do Komitetu ds. Europejskich” – poinformowało „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Klimatu. Resort - jak podała "Rz" – nie odniósł się do żadnego z pytań o ostateczny kształt ustawy.

Gazeta wskazała, że obecnie system kaucyjny ma przyjmować jednorazowe butelki plastikowe i szklane butelki wielorazowe. Najwięksi producenci napojów chcą – jak zauważa "Rz" – włączenia puszek, bo to w nich jest sprzedawane 30 proc. napojów, a mniejsi gracze chcą zaś butelki uniwersalnej. 

Czytaj również: Resort klimatu: System kaucyjny może zacząć działać dopiero w 2024 roku

fot.pixabay.com