PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Kamil Pastor z PKO BP: Inflacja bazowa wyniesie niespełna 7%

Kamil Pastor z PKO BP: Inflacja bazowa wyniesie niespełna 7%

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-16 15:00:00
inflacja

Najciekawsze w danych o inflacji, jakie opublikuje GUS, będzie to, jak zmieni się inflacja bazowa. Spodziewamy się, że wzrośnie ona do 7% – mówi Kamil Pastor. 

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikował pełne dane o inflacji w marcu. Według szybkiego szacunku, jaki GUS opublikował na początku kwietnia, inflacja w marcu wyniosła 10,9 proc. "Ten wskaźnik w jakimś stopniu pokazuje, jak mocne w gospodarce są efekty tzw. drugiej rundy, a więc np. wzrost cen wynikający choćby z wyższych kosztów zakupu paliw – mówi ekonomista PKO BP. 

Inflacja bazowa w marcu 

"Spodziewamy się, że piątkowy odczyt GUS będzie taki jak wstępny szacunek z początku kwietnia" – powiedział ekonomista PKO BP Kamil Pastor. "Najciekawsze jednak w nim będą dane o strukturze wzrostu cen, które pozwolą precyzyjniej oszacować, jak zmieniła się inflacja bazowa, czyli ta, która nie zależy od kwestii wojennych. Sądzimy, że inflacja bazowa w marcu wzrosła do niespełna 7 proc." – dodał.

Za główną miarę inflacji bazowej uznaje się tę, w której wylicza się wskaźnik wzrostu cen z wyłączeniem żywności i energii.

inflacja

Wskaźnik pozwala sprawdzić, jak silna jest presja inflacyjna w kraju

"Ten wskaźnik w jakimś stopniu pokazuje, jak mocne w gospodarce są efekty tzw. drugiej rundy, a więc np. wzrost cen wynikający choćby z wyższych kosztów zakupu paliw. I choć nie da się do końca odseparować wpływu wojny na ceny, to jednak ten wskaźnik pokazuje, jak silna jest presja inflacyjna w kraju" – powiedział Kamil Pastor.

Powiedział także, że jeszcze dokładniejszym wskaźnikiem presji inflacyjnej jest wskaźnik, który wyliczają ekonomiści PKO BP, czyli tzw. "inflacja superbazowa".

"To jest wskaźnik, do którego wyliczania używamy inflacji bazowej bez cen żywności i energii, z którego jeszcze wyłączamy ceny administracyjne. Ten wskaźnik też zapewne wzrośnie w marcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach" – dodał ekonomista PKO BP. 

Czytaj też: Rosnąca inflacja ograniczy zakupy świąteczne Polaków

PAP/fot. pixabay


Autor: Michał Rybka

Amunicja bez ołowiu na terenie UE. Myśliwi protestują przeciwko zakazowi


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Poszarpane łańcuchy dostaw muszą zostać odbudowane


Autor: Tomasz Racki

Gminy mogą zyskać na ryczałcie. Samorządy postawią na swoim?


BULT SMOGOWICZE