PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Jezusek Palmowy – triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy

Jezusek Palmowy – triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-10 13:00:00
Jezusek Palmowy

Drewniana figura Chrystusa na osiołku to Jezusek Palmowy. Jest to odtworzenie trumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. 

Drewniana figura Jezusa jest noszona lub wożona na podstawie-wózku podczas uroczystej procesji w Niedzielę Palmową. Zwyczaj wykorzystania figury Jezusa na osiołku podczas procesji znany jest od średniowiecza. Najstarsze znane informacje dotyczące tej tradycji pochodzą z lat 982-992.

Wjazd do Jerozolimy 

Jezusek Palmowy to drewniana figura Chrystusa na osiołku. Podczas uroczystej procesi w Niedzielę Palmową figura jest noszona lub wożona na podstawie-wózku. To odtworzenie trumfialnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, W tym czasie ludzie witali Chrystusa, rzucając mu pod nogi gałązki palmy, płaszcze i wymawiali słowa Hosanna.

Tradycja ta pochodzi z lat 982-992, a najstarsze figury z ok. 1200 r. O wykorzystaniu figur Chrystusa na osiołku świadczą także teksty liturgiczne, wspominające "ymago Salvatoris cum asello" Zwyczaj kultywowany był do końca XVIII wieku, po czym został zakazany przez władze kościelne. Zwyczaj ciągnięcia Jezuska Palmowego rozpowszechnił się w Polsce w wieku XVII i XVIII. Był bardzo popularny już wcześniej. Mikołaj Rej pisał o nim „W kwietną Niedzielę kto bagniątka nie połknął, a dębowego Chrystusa do miasta nie doprowadził, to już dusznego zbawienia nie otrzymał”. Najbardziej znane tradycje związane są z Krakowem. Tu ciągnięcie wózka z Jezusem było funkcją bardzo zaszczytną. Pełnili ją miejscy rajcy i najznamienitsi mieszczanie.

Jezusek Palmowy Niedziela Wielkanoc

Jezusek Palmowy na osiołku

Jezus Palmowy zachował się w kilku figurach. W Małopolsce znaleść można cztery figury (w Szydłowcu 1520-1530, w klasztorze klarysek w Starym Sączu, w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, datowany na około 1520 oraz  w Muzeum Narodowym w Krakowie). Z kolei w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu jest figura datowana na lata 1493-94. Do niezachowanych figur należą m.in. figura Chrystusa na osiełku z kościoła mariackiego w Krakowie, rzeźba z kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu z ok. 1500, rzeźba z kościoła św. Mikołaja w Brzegu, rzeźba, która przed II wojną światową znajdowała się w muzeum w Gorzowie.

Sprawdź również: Wielkanoc – zwyczaje dawniej i dziś [WIDEO]

pl.wikipedia.org/fot.pixabay.com


Autor: Michał Rybka

Amunicja bez ołowiu na terenie UE. Myśliwi protestują przeciwko zakazowi


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Poszarpane łańcuchy dostaw muszą zostać odbudowane


Autor: Tomasz Racki

Gminy mogą zyskać na ryczałcie. Samorządy postawią na swoim?


BULT SMOGOWICZE