PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Jeszcze tylko dziś można rozliczyć PIT. Pospiesz się!

Jeszcze tylko dziś można rozliczyć PIT. Pospiesz się!

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-02 10:00:00
PIT

Do poniedziałku do północy podatnicy mają czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za 2021 rok. 

Najszybciej, bo online można rozliczyć podatek za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Zgodnie z przepisami, ustawowy termin rozliczenia się z urzędem skarbowym przypada na 30 kwietnia. Z powodu jednak, że ten dzień wypada w sobotę, podatnicy mają czas na złożenie swoich zeznań podatkowych do 2 maja.

PIT można rozliczyć online 

Do 2 maja trzeba rozliczyć: PIT-36, 36L, 37, 38, 39. Zeznania do 2 maja muszą złożyć podatnicy, którzy rozliczają się z dochodów uzyskanych z pracy najemnej, z rent i emerytur, a także przedsiębiorcy, rozliczający się na zasadach ogólnych albo z użyciem liniowej stawki. Można to zrobić, wypełniając zeznanie na papierze i wysyłając zeznanie podatkowe pocztą lub składając je w urzędzie skarbowym albo można złożyć zeznanie przez internet, korzystając z interaktywnych formularz.

Można też złożyć zeznanie podatkowe z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT, w ramach której podatnik może, po zalogowaniu, uzyskać dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Podatnik może zeznanie poprawić, uzupełniając je np. o ulgi podatkowe, można zeznanie wypełnić na nowo, a także zaakceptować bez poprawek. Jeśli ktoś nie korzysta z żadnych ulg, choćby wynikających ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, może nie wykonywać żadnych czynności, a wtedy system MF automatycznie uzna zeznanie wypełnione w ramach Twojego e-PIT za ostateczne wraz z upływem ostatniego terminu składania rozliczeń podatkowych.

 PIT

Kto musi złożyć zeznanie podatkowe?

Zeznanie do 2 maja muszą złożyć także osoby, które uzyskały przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub udziałów w spółdzielni oraz innych pochodnych instrumentów finansowych. Poza tym w tym terminie rozliczają się także podatnicy uzyskujący przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Oni także mogą skorzystać ze wstępnie wypełnionego rozliczenia podatkowego w usłudze Twój e-PIT, z tym że ten rodzaj formularzy podatkowych nie jest akceptowany automatycznie.

Resort finansów informował, że podatnicy najchętniej wysyłają zeznania podatkowe w niedziele i poniedziałki, najczęściej robią to pomiędzy godz. 19:00 i 20:00.

Czytaj też: Ministerstwo Finansów: Już 2 mln zeznań złożonych przez Twój e-PIT

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Müller: Wypłata środków z KPO nastąpi około września


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tomasz Lis ”odchodzi” z Newsweek ,,w trybie natychmiastowym”


Autor: Polska Agencja Prasowa

Olbrzymia susza w Polsce. Hydrolodzy: Robimy za mało, aby jej zapobiec


BULT SMOGOWICZE