PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Jacek Ozdoba: Decyzja o dymisji w GIOŚ była zbyt szybka

Jacek Ozdoba: Decyzja o dymisji w GIOŚ była zbyt szybka

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-18 16:00:00
Jacek Ozdoba

Decyzja o dymisji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka w związku z sytuacją na Odrze była zbyt szybka – ocenił Jacek Ozdoba. 

Zdaniem wiceministra klimatu, zaniedbania były po stronie wojewody dolnośląskiego. W związku z sytuacją na Odrze premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmują się policja i prokuratura.

Jacek Ozdoba: Decyzja o dymisji była zbyt szybka

"W mojej ocenie decyzja o dymisji była zbyt szybka i utrudniła działalność Głównego Inspektora. Na pewno ta decyzja nie była ukierunkowana na osoby, które odpowiadają za sytuację" – powiedział Jacek Ozdoba w czwartek w Polsat News. 

W związku z sytuacją na Odrze premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

"Po stronie wojewody był obowiązek, który nie został spełniony. Dysponuję analizami prawnymi, które to pokazują. Zaniedbania w mojej ocenie były na Dolnym Śląsku, także po stronie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska" – powiedział Ozdoba. Jego zdaniem, działania wojewodów zachodniopomorskiego, lubuskiego, opolskiego były "znakomite", ale do dolnośląskiego ma uwagi. 

"Wszystko, co powiedział pan wojewoda, nie potwierdza się ani w dokumentach, ani w połączeniach telefonicznych" – oświadczył wiceminister. Jak dodał, "o dłuższego czasu" ma też uwagi wobec Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który w jego ocenie "nie jest osobą, która powinna pełnić tę funkcję".

Jacek Ozdoba

Zanieczyszczeniem Odry zajmuje się policja i prokuratura

Ozdoba podkreślił, że 3 sierpnia Mistrzak wysłał pismo do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z prośbą o weryfikację doniesień, że coś się dzieje na Odrze i informację zwrotną. Wiceminister zaznaczył, że Główny Inspektor nie ma realnie wpływu na Wojewódzkiego Inspektora. 

"Może wydać polecenie, ale nie jest ono wiążące. Jak widać, nawet nie zostało wykonane" – stwierdził Jacek Ozdoba.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmują się policja i prokuratura.

Czytaj też: Romanowski: Rolnicy nie zgłaszają problemów z sytuacją na Odrze

PAP/fot.Twitter