PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / ING zapowiada większy wzrost PKB Polski niż Komisja Europejska

ING zapowiada większy wzrost PKB Polski niż Komisja Europejska

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-17 19:30:00
PKB

Nasze prognozy wzrostu PKB na najbliższe lata są nieco bardziej optymistyczne od prognoz Komisji Europejskiej – wskazali analitycy ING Banku Śląskiego.

Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek prognoz Komisji, wzrost PKB Polski w 2022 roku wyniesie 3,7 proc., a w 2023 r. obniży się do 3 proc. Komisja szacuje inflację HICP na 11,6 proc. w bieżącym roku i oczekuje spadku do 7,3 proc. w 2023 r. Deficyt sektora gg w Polsce w '22 wyniesie 4,0 proc. PKB, w '23 wzrośnie do 4,4 proc.

Prognozy ING Banku Śląskiego

"Nasze prognozy na najbliższe lata są nieco bardziej optymistyczne od prognoz Komisji Europejskiej, co najprawdopodobniej wynika z bardziej optymistycznych założeń co do wzrostu PKB w Ikw. 2022 r oraz odporności polskiej gospodarki na szok związany z wojną na Ukrainie" – zaznaczyli ekonomiści z ING. Wskazali, że spodziewają się znaczącego wzrostu konsumpcji w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

W ich ocenie sytuacja związana z agresją Rosji na Ukrainę będzie miała natomiast większe, niż ocenia KE wpływ na procesy inflacyjne. Napisali, że już obecnie obserwowane są efekty wtórne wcześniejszych wzrostów cen energii, materiałów, pracy i kosztów transportu. "Spodziewamy się, że proces ten będzie kontynuowany, a w warunkach korzystnej sytuacji na rynku pracy firmy będą nadal przerzucały wyższe koszty na ceny swoich produktów. W efekcie także w 2023 wzrost cen może być dwucyfrowy" – zauważyli.

PKB

Wzrost PKB w 2022 roku

Wskazali też, że prognozy Komisji dotyczące sytuacji fiskalnej są w głównej mierze uzależnione od przyjętych założeń. "Najprawdopodobniej (KE) w prognozach deficytu uwzględnia tylko to, co jest obecnie obowiązującym prawem. My z kolei zakładamy, że tarcza antyinflacyjna będzie wydłużona co najmniej do końca tego roku" – stwierdzili. Zaznaczyli też, że KE prawdopodobnie nie uwzględnia też kosztów dalszych obniżek podatku PIT, bo ustawa nie została jeszcze przegłosowana. Ich zdaniem, deficyt w 2022 będzie wyższy, niż oczekuje KE (4,0 proc. PKB) i wyniesie ok. 4,5 proc. PKB. W roku 2023 ma być podobnie.

"Spadek ścieżki długu publicznego do PKB jest w głównej mierze konsekwencją wysokiego nominalnego wzrostu PKB (mianownik). Podzielamy ocenę KE, że relacja będzie w trendzie spadkowym w krótkim terminie" – wskazali.

Czytaj również: Najnowsze dane GUS. Wiemy ile wyniosła wartość PKB Polski

PAP/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie


Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy


BULT SMOGOWICZE