PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Inflacja drenuje nasze portfele. Polacy boją się wysokich cen paliw

Inflacja drenuje nasze portfele. Polacy boją się wysokich cen paliw

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-09 22:00:00
inflacja

Polacy są zdania, że inflacja jeszcze się nie zatrzymuje, a ceny nadal będą rosnąć. Rodacy boją się szczególnie wysokich cen paliw. 

Co piąty z nas zrezygnuje z wakacyjnego wyjazdu w tym roku. Z kolei większość oczekuje dalszego wzrostu cen paliw – wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM, który publikuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Inflacja martwi Polaków

W najnowszym badaniu zapytano Polaków o drożyznę i jej skutki. Pierwsza kwestia dotyczyła planów na wakacje.

Większość (57,6 proc.) nie zamierza ich zmieniać. Ale już 22 proc. zapowiedziało rezygnację z letniego wyjazdu, a kolejnych 7,5 proc. – skrócenie go – pisze dziennik. Wskazuje, że w podziale na elektoraty "widać, że urlopowego wyjazdu częściej nie odwołują zwolennicy obozu rządzącego (71 proc.) niż opozycji (55 proc.)". Zdaniem gazety wpływ na wyniki może mieć to, że wyborcy PiS są z reguły mniej zamożni niż np. wielkomiejski elektorat części opozycji, w związku z czym ich plany wakacyjne mogły być mniej kosztowne, co z kolei oznacza, że mimo drożyzny są w stanie je sfinansować.

Co z cenami paliw?

Drugie pytanie dotyczyło oczekiwanych cen paliw w perspektywie miesiąca. "Widać, że Polacy spodziewają się dalszych podwyżek" - stwierdza gazeta. 23,2 proc. zakłada, że litr podstawowej benzyny będzie za miesiąc kosztować 8 zł (poziom zbliżony do obecnego – aktualnie średnio to 7,55 zł za litr bezołowiowej 95). 22,6 proc. spodziewa się ceny o złotówkę wyższej, a kolejne 22,1 proc. sądzi, że za miesiąc będzie to już 10 zł za litr.

Najwięksi pesymiści (niemal 9 proc.) oceniają, że będzie jeszcze drożej. Zdania na ten temat nie ma 15 proc. respondentów.

Źródło: sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonany 3–4 czerwca 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). 

Czytaj także: Inflacja średnioroczna w 2022 roku według prezesa NBP wyniesie 7,6 proc.

PAP/fot. pixabay


Ozdoba: Nie będzie tolerancji dla niszczących środowisko naturalne

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 21:00:00

Upały w górach mogą być bardzo niebezpieczne. Sprawdź jak się chronić

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 08:00:00

Sondaż dla "Rz": Drożyzna szaleje. Polacy ograniczają wydatki

Autor: Kamila Ciężka 2022-07-02 01:00:00

BULT SMOGOWICZE