PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla całej Polski

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla całej Polski

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-20 17:00:00
IMGW

IMGW informuje, że w weekend nastąpi załamanie pogody. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla niemal całej Polski .

Burze z gradem pojawią się już w piątek wieczorem na zachodniej i południowej granicy Polski. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydał Instytut dla niemal całej Polski. W sobotę spodziewane są silne wiatry i burze z gradem. Nieco spokojniej będzie na południu Polski. Prognozowany jest wiatr do 75 km/h.

Prognoza pogoda na weekend

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych"  przekazali synoptycy IMGW.

Nieco spokojniej będzie na południu Polski. Prognozowany jest wiatr do 75 km/h  stąd ostrzeżenia pierwszego stopnia, obowiązujące do późnego popołudnia lub wieczora.

Według synoptyków IMGW maj nie zaskoczy nas upałami. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w trzydziestoletniej średniej. Za to możemy spodziewać się więcej deszczu niż zwykle. Miesięczna suma opadów prognozowana jest powyżej normy wieloletniej.

IMGW burze

IMGW wydał ostrzeżenie dla całej Polski

Ostrzeżenia w piątek będą obowiązywać dla powiatów z województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, a także lubuskiego i zachodniopomorskiego. W godzinach nocnych ostrzeżenia obejmą resztę Polski. W sobotę burze spodziewane są na terenie niemal całego kraju  z wyjątkiem Bieszczad i Podkarpacia.

Oddzielne ostrzeżenia wydano ze względu na spodziewany silny wiatr. Mocniej będzie wiało w północnej Polsce  gdzie od północy w większości powiatów będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia.

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu"  brzmi komunikat IMGW.

Czytaj też: Synoptycy IMGW: Kwiecień będzie cieplejszy niż zwykle, a maj deszczowy

PAP/fot.pixabay.cpm


Premier: Naszym obowiązkiem jest zapewnienie Polakom energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:30:00

Morawiecki: Ukraina liczy na naszą pomoc w odbudowie kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 21:00:00

Ekspert UMCS: rolnictwo szczególnie dotkliwie odczuwa susze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 20:30:00

BULT SMOGOWICZE