PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Henryk Kowalczyk: „Bitwa Regionów” to promocja polskiej żywności

Henryk Kowalczyk: „Bitwa Regionów” to promocja polskiej żywności

Autor: Świat Rolnika 2022-07-18 20:30:00
Kowalczyk

Wicepremier Henryk Kowalczyk w weekend wziął udział w pikniku zorganizowanym z okazji konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”.  

W Domu Polonii w Pułtusku odbył się etap powiatowy konkursu Obok wicepremiera Henryka Kowalczyka w Pułtusku gościł także m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski. „Bardzo się cieszę ze spotkania, z tego, że wiele Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu pułtuskiego zechciało przyjąć zaproszenie do wspólnej zabawy i promocji polskiej żywności” – mówił w Pułtusku minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rola Kół Gospodyń Wiejskich

„Polska żywność, o czym w Polsce wiemy, a w Europie i na świecie się przekonują, jest najlepsza, najzdrowsza, a przyrządzona przy pomocy regionalnych przepisów kulinarnych rękami pań z Kół Gospodyń Wiejskich – smakuje wyśmienicie” – dodał szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że „Bitwa Regionów” jest elementem promocji polskiej żywności, którą w pocie czoła wypracowują polscy rolnicy. Szef resortu rolnictwa powiedział, że rola Kół Gospodyń wiejskich jest niezwykle istotna. Takie działania tworzą więzi społeczne i budują wspólnotę.

„Bo to nie tylko gotowanie, ale i spotkania. Koła Gospodyń Wiejskich to był strzał w dziesiątkę rządu: prosta rejestracja, proste pieniądze, systematyczne, coroczne na bieżącą działalność, ale również osobowość prawna, która pozwala na ubieganie się o kolejne środki finansowe. Myślę, że to spowodowało ogromny rozkwit Kół Gospodyń Wiejskich i ich ogromną aktywność. Bardzo się cieszę, że tę aktywność możemy podtrzymywać tu, w powiecie pułtuskim” – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Henryk Kowalczyk o ciężkiej pracy rolników

„Ważne, że dzięki tej pracy czujemy się bezpieczni, jeżeli chodzi o żywność. W tych niespokojnych, wojennych czasach możemy powiedzieć: tak, my jesteśmy bezpieczni żywnościowo. Dzięki zapobiegliwości, dzięki pracowitości polskich rolników” – powiedział wicepremier Kowalczyk.

 Popisowe dania zaprezentowało 18 Kół Gospodyń Wiejskich. Kulinarna rywalizacja była bardzo wyrównana, a jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Pułtuską „Bitwę Regionów” wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Pniewa. Drugie miejsce przypadło Kołu z Pobyłkowa Dużego, a trzecie – Kołu z Zaborza.

W amfiteatrze im. Krzysztofa Klenczona dużą porcję dobrej rozrywki zapewnili uczestnikom i gościom „Bitwy Regionów” ukraiński zespół ludowy „Polanie znad Dniepru” oraz polska „Kapela Wileńska” ze stolicy Litwy.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk: Stale monitorujemy rynek zbóż w Polsce

GOV/fot.GOV