PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Greenpeace straszy brakiem gazu! PGNiG uspokaja i wyjaśnia

Greenpeace straszy brakiem gazu! PGNiG uspokaja i wyjaśnia

Autor: Świat Rolnika 2022-08-12 15:00:00
PGNiG

Według najnowszego raportu przygotowanego przez Greenpeace Polska wynika, że do grudnia 2022 roku Polsce zabraknie 800 tys. m3 gazu ziemnego. PGNiG uspokaja.

"Nawiązując do raportu Greenpeace Polska, doceniamy pracę jego autorów, którzy starali się uwzględnić ogólnodostępne informacje o działalności GK PGNIG publikowane w ramach komunikatów bieżących czy prasowych. Trzeba jednak zauważyć, że działalność PGNIG w dużej części objęta jest tajemnicą handlową, a rzeczywistość gazowa jest dużo bardziej skomplikowana, niż to wynika z komunikatów prasowych. Siłą rzeczy, materiał Greenpeace Polska zawiera więc pewne uproszczenia, co zresztą przyznają sami autorzy" – napisano w komunikacie.

Odpowiedź spółki

Szybko zbliżający się sezon grzewczy może być bardzo trudny we wszystkich krajach europejskich. Trudności w dostawach gazu ziemnego spowodowane sztucznymi ograniczeniami dostaw dostarczanych przez Gazprom powodują poważne problemy w całej Unii Europejskiej. Z komunikatu wynika. że PGNiG ma świadomość trudnej sytuacji na rynku gazu w Europie.

"Jak zauważa Greenpeace Polska, sytuacja na europejskim rynku gazu jest bardzo trudna. Mamy tego świadomość i intensywnie pracujemy, aby przygotować się do nadchodzącego sezonu grzewczego. Między innymi maksymalnie wykorzystujemy możliwości związane z zakupami gazu LNG i prowadzimy rozmowy z kilkoma znaczącymi producentami gazu działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Nie komentujemy jednak przebiegu tych negocjacji. Podjęcie, na tym etapie merytorycznej dyskusji, oznaczałoby konieczność ujawnienia danych wrażliwych" – możemy przeczytać w oświadczeniu.

PGNiG w Grupie Orlen

W raporcie przygotowanym przez Greenpeace możemy przeczytać, że w grudniu w Polsce zabraknąć 830 milionów metrów sześciennych, to jest ponad 40 procent miesięcznego zapotrzebowania na gaz.

„W kolejnych miesiącach niedobory mogą się utrzymać na podobnym poziomie. Jeżeli PGNiG nie pozyska przed sezonem grzewczym dodatkowych kontraktów i całą brakującą ilość gazu musiałby kupić na giełdzie, na ten cel wyda około 33 miliardów złotych" – czytamy w raporcie.

„Mogę zapewnić, że w tym roku na pewno gazu w Polsce nie zabraknie. Opieram to stwierdzenie na sytuacji związanej z wypełnieniem dostępnych magazynów, w których mamy 100 procent wypełnienia, czyli ponad 3,18 miliarda metrów sześciennych gazu. Warto także pamiętać o tym, że w tym roku krajowe zużycie będzie mniejsze od ubiegłorocznego, kiedy było na rekordowym poziomie 20 miliardów metrów sześciennych. Ważna będzie, rzecz jasna, pogoda i notowane temperatury, ale przecież cały czas pracujemy nad kontraktami. Tak, gaz będzie drogi, to jest pewne, na jego ceny mamy jednak ograniczony wpływ” – stwierdziła dyrektor komunikacji i marketingu PGNiG Joanna Zakrzewska, komentując sprawę dla WNP.pl.

Czytaj również: Nadleśniczy: ekoterroryści powbijali gwoździe w drzewa. Mogło dojść do tragedii

Energetyka24.pl /fot.pixabay fot.FB