PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Emerytury rolnicze. Resort zamierza opracować nowe zasady waloryzacji

Emerytury rolnicze. Resort zamierza opracować nowe zasady waloryzacji

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-30 09:00:00
emerytury rolnicze

Emerytury rolnicze czekają zmiany. Resort ma zamiar opracować nowe zasady waloryzacji świadczeń rolniczych jeszcze w tym roku. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił w kwietniu o zmianę sposobu waloryzacji emerytur rolniczych. Resort odpowiedział, że właśnie jest możliwość zmiany zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych. Według informacji ma to nastąpić jeszcze w tym roku. 

Emerytury rolnicze 

Przypominamy, że w tym roku emerytura podstawowa wzrosła o 7 proc. tj. z 1013, 63 zł do 1084,58 zł. Emerytura podstawowa w nowej wysokości stanowi dopiero podstawę do ustalenia wysokości emerytury. Jeżeli po waloryzacji kwota świadczenia jest niższa od najniższej emerytury pracowniczej, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego automatycznie wyrównuje ją do kwoty 1338,44 zł. MRiRW pracuje nad zmianą zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych. Nowe zasady, które obejmą emerytury rolnicze i renty rolnicze są jednak złozonym zagadnienie i jak wskazuje KRIR, ewentualne zmiany zasad jej przeprowadzania, wymagają przed rozpoczęciem procesu legislacyjnego, pogłębionych prac analityczno-studialnych

emerytury rolnicze waloryzacja

Na czym polega waloryzacja? 

Emerytury rolnicze w tym roku czekają zmiany. Resort pracuje nad waloryzacją zarówno emerytur, jak i rent. Na czym tak właściwie polega waloryzacja? Jak podaje KRIR, waloryzacja świadczeń rolniczych polega na pomnożeniu zwaloryzowanej kwoty emerytury podstawowej przez indywidualne wskaźniki wymiaru świadczenia (odpowiednio dla części składkowej i dla części uzupełniającej), ustalone odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy. Waloryzacja emerytury podstawowej polega na jej pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji, który w 2022 r. został ustalony na 7 proc., zgodnie z przepisami emerytalnymi (tj. przepisami o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Czytaj też: Emerytury rolnicze bardziej ludzkie. Fundamentalna zmiana

krirk.pl/fot.pixabay.com


Mława: Nielegalna plantacja konopi zlikwidowana przez policję

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 15:30:00

Unia Europejska uderza w Polskę. Wszystko w „obronie klimatu”

Autor: Tomasz Racki 2022-06-29 15:04:00

Minister Adamczyk: Silosy na zboże nie muszą być przy granicy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:30:00

BULT SMOGOWICZE