PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Edward Siarka: Skutecznie redukujemy populację dzików walcząc z ASF

Edward Siarka: Skutecznie redukujemy populację dzików walcząc z ASF

Autor: Świat Rolnika 2022-07-29 14:30:00
Edward Siarka

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka uczestniczył w spotkaniu w sprawie zwalczania  afrykańskiego pomoru świń, które odbyło się 28 lipca.

Udział w spotkaniu mieli również przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Jak podkreślił wiceminister Edward Siarka, z roku na rok odnotowujemy coraz większą liczbę polowań przy równoczesnym spadku ilości pozyskiwanych dzików. Kilkuletnie działania myśliwych przynoszą zamierzone rezultaty.

Walka z ASF trwa

„Skutecznie redukujemy populację dzików, zwalczając afrykański pomór świń. W ramach odstrzału sanitarnego i planowego, w roku łowieckim 2021/2022 pozyskano łącznie 299 tys. dzików. Odnotowujemy spadek liczby przypadków choroby  o jedną czwartą. Działamy wspólnie ze służbami weterynaryjnymi i ministerstwem rolnictwa” – powiedział wiceminister Edward Siarka.

„Moim zdaniem myśliwi w tym momencie bardzo dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. W całej Polsce realizują zalecenia lekarzy weterynarii i wykonują plany” – dodał.

Edward Siarka

Edward Siarka o walce z afrykańskim pomorem świń

Edward Siarka uważa, że Polska cały czas walczy z ASF. Tymczasem, Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 9-10 ogniska ASF u świń w Polsce na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet – PIB Puławy.

W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Ognisko ASF nr 2022/9 wyznaczono 23 lipca 2022 r. na podstawie wyników laboratoryjnych uzyskanych z PIWet-PIB Puławy. Ognisko zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 65 świń (5 loch, 36 warchlaków, 24 tuczniki), położonym w miejscowości Karmin, w gminie Śmigiel, powiat kościański, województwo wielkopolskie, na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku I do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Ognisko ASF nr 2022/10 wyznaczono 23 lipca 2022 r. na podstawie wyników laboratoryjnych uzyskanych z PIWet-PIB Puławy. Ognisko zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 396 świń (tuczniki), położonym w miejscowości Witosław, w gminie Osieczna, powiat leszczyński, województwo wielkopolskie, na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku I do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Czytaj również: Mapa ASF. Sprawdź, gdzie wystąpiły ogniska w 2021 i 2022 roku

GOV/fot.GOV