PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Edward Siarka: Nie zwiększymy pozyskania, by zwiększyć ilość drewna na opał

Edward Siarka: Nie zwiększymy pozyskania, by zwiększyć ilość drewna na opał

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-08 21:00:00
Edward Siarka

Nie zwiększamy pozyskania, by zwiększyć pulę drewna opałowego – powiedział w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. 

Przypomniał, że na Lasy Państwowe wyasygnowały dodatkowo 1,5 mln m sześc. drewna przeznaczonego na opał. Wiceminister zwrócił uwagę, że w Polsce ok. 2 mln gospodarstw domowych ogrzewa się drewnem. Pod koniec maja Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez konsumentów – odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych.

Edward Siarka: 2 mln gospodarstw ogrzewa się drewnem

Wiceszef resortu klimatu i środowiska na środowym posiedzeniu sejmowej komisji środowiska odniósł się do kwestii przeznaczenia przez Lasy Państwowe puli drewna na opał.

Przypomniał, że uruchomiono specjalną pulę drewna opałowego dla mieszkańców w ilości 1,5 mln m sześc. Wyjaśnił, że to pozostałości po zrębach, np. konary i gałęzie. 

"Nigdzie nie znajdą państwo mojej wypowiedzi, w której stwierdziłbym, że wysyłamy ludzi po chrust" – zaznaczył.

"Sprawa jest o tyle istotna, że celowo o tym mówimy, jako o puli opałowej, ponieważ absolutnie – i to chcę wyraźnie powiedzieć – nie zwiększamy żadnego pozyskania drewna w celu zaspokojenia potrzeb opałowych" – dodał Edward Siarka.

Edward Siarka

Wiceminister zwrócił uwagę, że w Polsce ok. 2 mln gospodarstw domowych ogrzewa się drewnem.

Pod koniec maja resort informował, że na wniosek minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez konsumentów – odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych.

Czytaj też: Edward Siarka: Dokładamy wszelkich starań, alby chronić nasz przemysł drzewny

PAP/fot.Twitter