PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Edward Siarka: Koniec prac nad listem do KE w sprawie Strategii Leśnej

Edward Siarka: Koniec prac nad listem do KE w sprawie Strategii Leśnej

Autor: Emilia Gromczak 2022-03-30 22:30:00
Edward Siarka

Wiceminister Edward Siarka na spotkaniu z wiceministrem rolnictwa i leśnictwa Finlandii rozmawiali o unijnej polityce leśnej i klimatycznej. 

Wczoraj podczas wideokonferencji wiceminister Siarka spotkał się i z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Leśnictwa Finlandii Jukka Ihanusem. W trakcie spotkania Siarka poinformował, że zakończono prace nad wspólnym listem państw do KE w sprawie wdrażania nowej Strategii Leśnej UE.

List państw do KE w sprawie Strategii leśnej

Wiceminister Edward Siarka podczas rozmowy z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Leśnictwa Finlandii Jukka Ihanusem podziękował za to, że Finlandia znalazła się wśród 12 krajów popierających inicjatywę wspólnego wyrażenia wątpliwości do obecnych unijnych działań. Poinformował również, że zakończono prace nad wspólnym listem państw do Komisji Europejskiej w sprawie wdrażania nowej Strategii leśnej UE. 

Finlandia i Polska zgodnie podkreślają, że zrównoważona gospodarka leśna powinna opierać się przede wszystkim na lokalnych uwarunkowaniach, charakterystycznych dla danego obszaru i pozostawać w gestii poszczególnych państw członkowskich UE.

Edward Siarka lasy

Edward Siarka: Unijna Strategia Leśna zagraża polskiej gospodarce

Edward Siarka zaznaczył, że w większość państw członkowskich zgłasza poważne zastrzeżenia co do podziału celów krajowych w zakresie pochłaniania dwutlenku węgla.

Opublikowana przez Parlament Europejski 16 lipca 2021 r. Unijna Strategia Leśna zakłada przyspieszenie osiągnięcia celów klimatycznych – redukcji dwutlenku węgla w atmosferze. Cel ma być osiągnięty m.in. poprzez znaczące ograniczenie pozyskiwania drewna na terenie Unii Europejskiej – ścisłą ochroną ma zostać objęte 10 proc. powierzchni lądowej. Siarka zaznacza, że Unijna Strategia Leśna zagraża przyszłości polskich lasów i polskiej gospodarce.

W zeszłym roku Edward Siarka spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim. Głównym tematami spotkania były: unijna strategia leśna oraz kwestie dotyczące gospodarki leśnej Unii Europejskiej.

Czytaj także: Gospodarka leśna wymaga stosowania dobrych praktyk. Rząd przyjął projekt ustawy

gov.pl/fot.gov.pl


Autor: Sebastian Wroniewski

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie


Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy


BULT SMOGOWICZE