PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Dziecko kierujące ciągnikiem rolniczym zatrzymane. Powiadomiono sąd rodzinny

Dziecko kierujące ciągnikiem rolniczym zatrzymane. Powiadomiono sąd rodzinny

Autor: Świat Rolnika 2022-06-02 19:00:00
dziecko

W gminie Sławno policja zatrzymała do kontroli ciągnik rolniczy. Okazało się że za kierownicą pojazdu siedzi dziecko.  Sprawa trafi do sądu rodzinnego.

Do zdarzenia doszło 28 maja 2022 roku, około godziny 16:45. Policjanci z opoczyńskiego wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę ciągnika rolniczego, którym okazał się 14-latek. Mundurowi potwierdzili zgłoszenie. Chłopiec oczywiście z racji wieku nie posiadał uprawnień do kierowania.

Konsekwencje lekkomyślności

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel ciągnika rolniczego za dopuszczenie do kierowania pojazdem osoby, która nie ma do tego uprawnień, został ukarany mandatem karnym. Natomiast sprawa kierowania przez dziecko ciągnikiem rolniczym, zostanie przekazana pod ocenę Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Opocznie.

Jak ustaliła policja,  nastolatek pomagał rodzicom w pracach polowych. Należy przypomnieć, że mimo faktu ratyfikowania przez Polskę międzynarodowej konwencji bezwzględnie zabraniającej pracy dzieciom, są dopuszczalne pewne wyjątki. Do nich należy m.in. praca dzieci w gospodarstwie rolnym. 

Dziecko

Dziecko zaangażowane do niebezpiecznej pracy

Policja przypomina, że dziecko można, a wręcz należy angażować do prac domowych. Trzeba jednak wykazać się zdrowym rozsądkiem i dostosować zlecane mu zadania do  jego wieku i możliwości. Szczególnie należy wziąć pod uwagę potencjalne niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są najmłodsi i wybierać zajęcia, które nie będą stanowiły jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia czy życia nieletnich.

,,To dorośli decydują o rodzaju pomocy, jakiej oczekują od swojej pociechy i to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za to, do jakich prac zostanie zaangażowane dziecko. Przy okazji warto dodać, że o prawo jazdy kat. T( ciągniki rolnicze), mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 16 lat. Dopuszczalne jest rozpoczęcie kursu w wybranym ośrodku szkolenia kierowców 3 miesiące przed ukończeniem minimalnego wieku na kategorię T’ –  przypomina asp. sztab. Barbara Stępień, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Opocznie.

Każdego roku w Polsce podczas prac na polach związanych ze żniwami dochodzi do wypadków. Nie ma niestety w naszym kraju żadnych statystyk pozwalających obiektywnie określić, jak częste są to zdarzenia. Policja apeluje do wszystkich o rozwagę i odpowiedzialne angażowanie dzieci do pomocy w pracach rolnych.

Czytaj również:Dzieci znów będą mogły brać udział w polowaniach?

https://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl//fot.pixabay


Niebezpieczna żywność z Chin przechwycona przez służby w woj. lubelskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 21:30:00

Prezes PGE: Zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 20:30:00

Izba Zbożowo–Paszowa: Coraz większa podaż zbóż na polskim rynku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 17:30:00

BULT SMOGOWICZE