PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Dzieci znów będą mogły brać udział w polowaniach?

Dzieci znów będą mogły brać udział w polowaniach?

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-02 09:36:00
udział dzieci w polowaniach

Od 1. kwietnia 2018 roku w Polsce obowiązuje ustawowy zakaz udziału dzieci w polowaniach. Teraz pojawiła się realna szansa na zmianę przepisów. 

Przedstawiciele środowiska myśliwych wielokrotnie krytykowali wprowadzony przed czterema laty zakaz udziału dzieci w polowaniach, powołując się na ingerencję państwa w prawo rodziców do wychowywania swoich pociech oraz wskazując na niekonstytucyjność wskazanego przepisu. 

„Pierwszego kwietnia 2018 r. na skutek wprowadzenia niekonstytucyjnej zmiany w przepisach, myśliwi stracili prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a dzieci możliwość spędzania czasu z rodzicami podczas polowań” – możemy przeczytać w komunikacie wystosowanym przez ekspertów Instytutu Analiz Środowiskowych. 

Udział dzieci w polowaniach, czyli wieloletnia tradycja

Udział dzieci w polowaniach pozwalał na wychowanie najmłodszych według zasad kultywowanych w Polsce od lat, z poszanowaniem przyrody i tradycji. 

„Łowiectwo w naszej kulturze i historii zawsze zajmowało doniosłe miejsce. Nasi przodkowie, w tym opiewający myślistwo poeci z narodowym wieszczem na czele, zapewne przewracali się grobie, kiedy trzy lata temu Prawo łowieckie zostało zdemolowane przez polityków. Instytut Analiz Środowiskowych nie ustępuje w działaniach, aby te niekorzystne zmiany odwrócić. Staramy się rzetelnie informować społeczeństwo, że prawdziwe łowiectwo, tak samo jak leśnictwo, polega na zrównoważonym korzystaniu z zasobów przyrody” – pisze Instytut Analiz Środowiskowych. 

„Jesteśmy w tej chwili jedynym państwem chyba na świecie, a na pewno w Europie, gdzie bierny udział w polowaniu został tak restrykcyjnie ograniczony. W żadnym państwie nie ma zakazu biernego udziału dzieci w polowaniu. Większość krajów europejskich ma przepisy, w których jest mowa o udziale aktywnym, a więc udziale w polowaniu z bronią, gdzie mówimy tutaj o mocnym wprowadzaniu w arkana łowiectwa. Tam są ograniczenia, gdzie 12-14 latkowie mogą brać udział w tego typu polowaniach” – mówił w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.Info Rafał Malec z DarzBór.tv. 

Przepisy do zmiany?

Z odpowiedzi na interpelację wystosowaną przez poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszulę Pasławską do wiceministra środowiska Edwarda Siarki dowiadujemy się, że temat udziału dzieci w polowaniach znajduje się w orbicie zmian, które przynieść może projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo Łowieckie. 

„Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo Łowieckie zakłada także zniesienie zakazu możliwości udziału w polowaniach osób poniżej 18 roku życia” – czytamy w odpowiedzi ministra Siarki. 

Na realne rozstrzygnięcia w sprawie przyjdzie jeszcze nieco poczekać. 

Czytaj także: Udział dzieci w polowaniach. Malec: nie każde polowanie kończy się uśmierceniem zwierzyny

Fot. pixabay