PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Czas na zwiększenie dostępności do broni. Republikanie mają projekt

Czas na zwiększenie dostępności do broni. Republikanie mają projekt

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-07 22:00:00
zwiększenie dostępności do broni

Partia Republikańska poinformowała o przygotowaniu projektu, który ma na celu zwiększenie dostępności do broni. Projekt będzie konsultowany w ramach ZP.

Jak poinformowali politycy partii, chodzi o dostęp dla organizacji, które swój statut zarejestrują w MON, MSWiA lub w ministerstwie sportu. Poseł Arkadiusz Czartoryski podkreślił, że Partia Republikańska chce uszanować dotychczasowy dorobek prawny ustawy o dostępie do broni i amunicji, "bo ten dorobek prawny ma swoje pozytywne elementy".

Partia Republikańska postuluje zwiększenie dostępności do broni

Wiceprezes Partii Republikańskiej, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że przez "ostatnie miesiące przez Polskę przetoczyła się dyskusja o dostępności do broni, o kompetencjach strzeleckich wśród Polaków, wśród młodzieży, o powrocie nauczania kompetencji strzeleckich czy nabierania kompetencji strzeleckich do polskich szkół".

Jak dodał, "wszystko to dlatego, że po pierwsze za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, że sąsiadujemy z agresorem, a jednocześnie jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie".

,,Niektórzy twierdzą, że tylko Watykan w przeliczeniu jednostek broni na obywatela ma ten przelicznik mniej korzystny od Polski" – zaznaczył Bortniczuk.

Poinformował, że w związku z tym Partia Republikańska podjęła szereg inicjatyw, które mają na celu zwiększenie dostępności do broni.

,,Ja dzisiaj powiem o dwóch głównych. Pierwsza to ta, którą podejmuję jako minister sportu i turystyki, to jest program dedykowany rozwojowi i kompetencji strzeleckich wśród młodzieży i osób dorosłych" – powiedział Bortniczuk.

Jak mówił, to jest 5 mln złotych, które w ramach pilotażu w tym roku ministerstwo sportu i turystyki przeznaczyło na ten cel. Dodał, że w ramach tego programu, z podstawowej broni pneumatycznej oraz broni palnej jeszcze w tym roku zostanie przeszkolonych ponad 8 tys. Polaków.

,,Drugą inicjatywą, jaką podjęliśmy – jako Partia Republikańska – zdecydowanie ważniejszą z pespektywy odwrócenia tej niekorzystnej sytuacji, o której mówiłem, czyli tego, że jesteśmy narodem najbardziej rozbrojonym jednocześnie sąsiadując z krajem agresorem, to jest inicjatywa ustawodawcza w zakresie zwiększenia dostępności do broni palnej" – oświadczył Bortniczuk.

Zwiększenie dostępności do broni

Zwiększenie dostępności do broni dla konkretnych organizacji

Jak zaznaczył Bortniczuk, "dzisiaj możemy się pochwalić, że ten nasz projekt ustawy otrzymał pozytywną opinię Biura Analiz Sejmowych".

,,W związku z tym też dzisiaj ogłaszamy publicznie konsultacje tego projektu w ramach ugrupowań Zjednoczonej Prawicy, czyli większości sejmowej" – powiedział wiceprezes Partii Republikańskiej.

Poseł Arkadiusz Czartoryski podkreślił, że Partia Republikańska chce uszanować dotychczasowy dorobek prawny ustawy o dostępie do broni i amunicji, "bo ten dorobek prawny ma swoje pozytywne elementy".

,,To znaczy w Polsce nie ma incydentów z bronią palną posiadaną legalnie" – podkreślił Czartoryski.

Jak dodał, partia postuluje zwiększenie dostępności do broni dla organizacji pozarządowych, proobronnych, "które swój statut ustalą, uzgodnią i zarejestrują w ministerstwie obrony narodowej, w ministerstwie spraw wewnętrznych, bądź w ministerstwie sportu".

,,To bardzo ważne dlatego, że będzie to dodatkowy element dedykowany właśnie dla tych organizacji" – powiedział poseł.

W marcu grupa posłów PiS i Kukiz'15 złożyła już w Sejmie poselski projekt nowej ustawy o broni i amunicji, który ma na celu uproszczenie procedury przyznawania pozwoleń na broń palną i odejście od "uznaniowości" organu wydającego pozwolenie. Projekt zakłada ułatwienie w dostępie do broni dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP, w tym także żołnierzy WOT, oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych – zwolnienie z badań i egzaminów.

Czytaj też: Sprzedaż broni na świecie przyniosła 531 bln dolarów dochodu w 2020 roku

PAP/fot.pixabay


Przejazdy dla Ukraińców w PKP Intercity nie będą już darmowe 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 10:00:00

KIG: W najbliższych miesiącach bezrobocie rejestrowane będzie spadać 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 09:00:00

Polski Ład 2.0 rusza w 1. lipca. Przed nami zmiany, zmiany, zmiany

Autor: Tomasz Racki 2022-06-27 07:16:00

BULT SMOGOWICZE