PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Burmistrz Jarocina osobiście wyczyścił pomnik Jana Szyszki

Burmistrz Jarocina osobiście wyczyścił pomnik Jana Szyszki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-20 20:15:00
Pomnik Jana Szyszki

Nie ma i nie będzie mojej akceptacji dla aktów wandalizmu – powiedział w środę burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, który osobiście wyczyścił pomnik Jana Szyszki.

W środę o godz. 15 w jarocińskim Parku Szubianki (Wielkopolskie) burmistrz Adam Pawlicki, wspólnie z wykonawcą odlewu Michałem Batkiewiczem, rozpoczęli akcję czyszczenia 2,5-metrowego pomnika prof. Jana Szyszki z czerwonej farby olejnej. Zrobili to przy użyciu palnika – po wcześniejszym wykonaniu różnych testów okazało się, że była to najlepsza metoda na usunięcie farby.

Pomnik Jana Szyszki wyczyszczony przez burmistrza

"Protestuję przeciwko chamstwu, barbarzyństwu i braku szacunku w stosunku do ludzi, których upamiętniamy, którzy walczyli o niepodległość Polski i o to, żeby do takich sytuacji nie dochodziło" – powiedział włodarz Jarocina nim rozpoczął czyścić pomnik Jana Szyszki

Dodał, że do takich zdarzeń nie powinno dochodzić szczególnie w Jarocinie, gdzie co roku odbywa się festiwal wolności. 

"Na scenie jarocińskiej występują wykonawcy z różną muzyką, o rozmaitych poglądach politycznych i różnej orientacji seksualnej. Śpiewają to, co chcą wyrazić i nikt im w tym nie przeszkadza. Wszystkich tu chętnie widzimy i tolerujemy; dlatego nie ma i nie będzie mojej akceptacji dla aktów wandalizmu" – powiedział Pawlicki

Do parku przybył radny Jerzy Walczak, który w obecności mediów odczytał "apel radnych, którzy nie poparli uchwały w sprawie wzniesienia w Jarocinie pomnika prof. Jan Szyszki" – brzmi nagłówek.

"Pomnik Jana Szyszki został postawiony bez poszanowania prawa, wbrew woli mieszkańców i – w naszym przekonaniu – wyłącznie w politycznym interesie burmistrza, który teraz na siłę próbuje uzasadnić swoją samowolę wymyślanymi na potrzeby całej akcji rzekomymi zasługami profesora w Jarocinie" – powiedział radca jarociński.

Dodał: "autorzy apelu oczekują, że burmistrz, w porozumieniu z rodziną śp. prof. Jana Szyszko, jak najszybciej ustali miejsce, do którego pomnik mógłby zostać przeniesiony tak, aby jego usytuowanie nie budziło kontrowersji i rzeźba nie była narażona na kolejne akty wandalizmu" – poinformował.

Pomnik Jana Szyszki

Grupa radnych przeciwna pomnikowi zjawiła się na miejscu

Grupa radnych – jak wynika z treści apelu – domaga się też wyjaśnień w sprawie działania miejskiego monitoringu. 

"Jak to możliwe, że monitoring przestał działać dokładnie przez 3 minuty, w których doszło do zniszczenia pomnika, po czym został uruchomiony?" – pytał Walczak. W rozmowie z PAP radny doprecyzował, że z treścią apelu utożsamia się 7 radnych "z opozycyjnego klubu do ugrupowania burmistrza". Rada liczy 21 osób.

Walczak powiedział, że ich protest nie dotyczy pomnika, ale legalności jego postawienia. 

"Burmistrz pominął radę miejską w procesie decyzyjnym. Najpierw powinna być uchwała rady o wyrażeniu zgody na postawienie pomnika w takiej lokalizacji, a dopiero później burmistrz powinien był wystąpić o pozwolenie na budowę. Traktujemy to jako samowolę budowalną" – powiedział Walczak.

Pytany, czy gdyby wszystko odbyło się według oczekiwań grupy radnych, to zgodziliby się na pomnik Jana Szyszki, odparł:

 "Nie. Pan Szyszko jest zbyt kontrowersyjną postacią i zbyt mało czasu upłynęło od jego śmierci, żeby już mu pomniki stawiać" – oświadczył.

Znajdujący się w Parku Szubianki w wielkopolskim Jarocinie 2,5-metrowy pomnik Jana Szyszki został z soboty na niedzielę oblany czerwoną farbą olejną. Zauważył to dyżurny jarocińskiej policji.

Do zdarzenia doszło w momencie włamania do systemu miejskiego monitoringu i wyłączenia zasilania na czas popełnienia przestępstwa. Zdaniem burmistrza Adama Pawlickiego, to nie był przypadkowy atak wandalizmu, tylko "celowe, zaplanowane działanie".

Pomnik Jana Szyszki został odsłonięty 27 czerwca

Monument został odsłonięty w Jarocinie 27 czerwca. W uroczystości uczestniczyła wdowa po b. ministrze Krystyna Szyszko, która wówczas podziękowała burmistrzowi Pawlickiemu za odwagę, którą – jak mówiła – wykazał się mimo hejtu, jaki płynął pod jego adresem w związku z decyzją o postawieniu pomnika w Jarocinie.

Na uroczystości odsłonięcia pomnika pojawił się działacz Stowarzyszenia Jarociński Ruch Samorządowy, który trzymał transparent z napisem "Wstyd i hańba. Pawlicki miasto nie jest twoje". Były też osoby, które wystąpienia zaproszonych gości próbowały zagłuszyć gwizdami. Policjanci wylegitymowali wówczas trzy osoby. Wobec jednej skierowano wniosek o ukaranie do sądu za zakłócanie porządku.

Pierwotnie pomnik Jana Szyszki miał stanąć w parku zdrojowym w miejscowości Wysowa Zdrój w Małopolsce. Inicjatywa wyszła od Fundacji dla Niepodległej, która zrzesza leśników i zajmuje się upamiętnianiem dziejów polskiej niepodległości i postaci ważnych dla kraju i leśnictwa. Wójt gminy Uście Gorlickie wycofał się z pomysłu, kiedy sprawa wywołała kontrowersje. Zaproponowano więc, by 2,5-metrowy pomnik z brązu postawić w Jarocinie.

Burmistrz Jarocina powiedział, że od razu się na to zgodził, ponieważ – jak stwierdził – "profesor Szyszko to najwybitniejszy minister" i jest on "wzorem dla innych, jak postępować i pracować dla kraju, a dopiero później dla sondaży i popularności". 

Pawlicki dodał, że "to jest człowiek, który najwięcej zrobił dla środowiska po II wojnie światowej. Moim zdaniem niesłusznie hejtowany przez tych, którzy wiedzę o przyrodzie skończyli na podstawówce" – ocenił.

Przypomniał, że Jan Szyszko utożsamiany jest głównie z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej w lipcu 2017 r. Z tego powodu Komisja Europejska wystąpiła przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE, wskazując, że prowadzona wycinka stanowiła poważne zagrożenie integralności obszaru Natura 2000. W kwietniu 2018 r. TSUE orzekł, że wycinka była niezgodna z prawem unijnym. Burmistrz Jarocina uważa, że minister Szyszko podjął bardzo odważną walkę ze szkodnikiem drzew w Puszczy Białowieskiej, "został za to zhejtowany i dzisiaj drzewa w puszczy umierają". 

"On wiedział, że wycinka jest jedynym sposobem, żeby obronić puszczę" – dodał Pawlicki.

Zdaniem burmistrza, Jarocin jest najlepszym przykładem inwestowania w ochronę środowiska, więc pomnik Jana Szyszki jest najodpowiedniejszym miejscem dla upamiętnienia zmarłego w 2019 r. b. ministra środowiska.

Czytaj też: Szczepan Wójcik: Zniszczenie pomnika śp. prof. Jana Szyszki to skandal

PAP/fot.Facebook