PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Błaszczak: Polskie wojsko musi być gotowe do stawienia czoła wrogowi

Błaszczak: Polskie wojsko musi być gotowe do stawienia czoła wrogowi

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-06 14:00:00
Błaszczak

Polskie siły zbrojne muszą być przygotowane do stawienia czoła agresorowi – powiedział w piątek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Minister dodał, że do takiej agresji nie dojdzie, jeśli polskie siły zbrojne będą liczne i wyposażone w nowoczesny sprzęt, co odstraszy agresora. Przypomnijmy, że szef MON zatwierdził w piątek umowę na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius.

Błaszczak: Musimy być gotowi

Błaszczak zaznaczył, że systemy poszukiwawczo-uderzeniowe Gladius "są gotowe do tego, by stawić czoło w sytuacji zagrożenia".

,,To jest także rezultat procesów, które nazywamy w Sojuszu Północnoatlantyckim interoperacyjnością - a więc budowania takich struktur, takich praktyk, które powodują, że w sposób łatwy, bezkolizyjny, nasze siły zbrojne mogą współpracować z siłami sojuszniczymi" – stwierdził.

Według ministra to nasze siły zbrojne są odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski.

,,Interoperacyjność jest niezwykle ważna, ale podstawową rzeczą jest odporność, podstawową rzeczą jest wola walki. Wszystko to zdarzyło się na Ukrainie. Ukraina bardzo dzielnie opiera się inwazji rosyjskiej i dzięki temu otrzymuje wsparcie wolnego świata, wsparcie Zachodu" – zauważył Błaszczak.

Dodał, że polskie siły zbrojne muszą być przygotowane do stawienia czoła agresorowi.

,,Zakładamy, że do takiej agresji nie dojdzie, dlatego, że polskie siły zbrojne będą liczne i wyposażone w nowoczesny sprzęt, co odstraszy agresora" – mówił szef MON.

Zakup bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych to jeden z programów planu modernizacji technicznej wojska, ujęty także w ogłoszonym w 2019 r. planie na lata 2021-35. Zapisany w nim program Gladius zakłada zakup dronów zdolnych zwalczać silniej opancerzone cele niż dostarczane dotychczas drony Warmate.

Błaszczak

Czytaj też: WOT przygotuje polskich leśników do wojny

PAP/fot.MON


Autor: Polska Agencja Prasowa

Lasy Państwowe przekazały kolejne dziesięć samochodów dla Ukrainy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Müller: Wypłata środków z KPO nastąpi około września


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tomasz Lis ”odchodzi” z Newsweek ,,w trybie natychmiastowym”


BULT SMOGOWICZE