PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Babiogórski Park Narodowy z ważnym apelem do turystów

Babiogórski Park Narodowy z ważnym apelem do turystów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-06 10:00:00
Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy apeluje do turystów, aby trzymali się szlaku i nie zadeptywali roślin na terenie parku. 

Macieja Mażula z Babiogórskiego Parku Narodowego informuje, że w piętrze alpejskim Babiej Góry pojawiły się fladry. Mają zwracać uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków i nie zadeptywali bardzo rzadkich zespołów roślinnych. W otoczeniu szlaków znajdują się też siedliska psiar wysokogórskich.

Babiogórski Park Narodowy: turysto, trzymaj się szlaku i nie zadeptuj roślin

Babiogórski Park Narodowy apeluje do turystów, aby trzymali się szlaku i nie zadeptywali roślin na terenie parku. 

"W ostatnim czasie na Babiej Górze pojawiły się fladry. Mają one za zadanie zwracać uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków oraz chronić przed wydeptywaniem przestrzenie znajdujące się w ich otoczeniu, na których są wyjątkowo cenne siedliska i gatunki" – powiedział Mażul.

Stanisław Szafraniec z Babiogórskiego Parku Narodowego poinformował, że tam, gdzie pojawiły się fladry, występują m.in. bardzo rzadkie na Babiej Górze zespoły situ skucina i kostrzewy niskiej, wierzby zielnej oraz kosmatki brunatnej.

"Te trzy zespoły roślinne są objęte międzynarodowym programem Natura 2000 w ramach dyrektywy siedliskowej UE" – podał.

babiogórski park narodowy szlaki

Siedliska psiar wysokogórskich

Babiogórski Park Narodowy ma wiele do zaoferowania. W otoczeniu szlaków znajdują się też siedliska psiar wysokogórskich.

"W zespołach tych rośnie wiele gatunków prawnie chronionych: wroniec widlasty, widlicz alpejski, sasanka alpejska, zawilec narcyzowy, rojnik górski. Interesującymi gatunkami są rozchodnik alpejski i rogownica alpejska" – dodał Szafraniec.

Jak podkreślił, siedliska te i gatunki zajmują mały areał, zaś regeneracja po intensywnym wydeptywaniu jest bardzo powolna.

"Wszystkie niewielkie roślinki wzrastają w trudnych górskich warunkach. Uszanujmy ich wysiłek życiowy. Łany muraw nietknięte naszymi butami, stanowią dla oka turysty miły widok, który powinien trwać jak najdłużej" – zaznaczył Stanisław Szafraniec.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

Czytaj też: W tym roku Białowieski Park Narodowy obchodzi swoje 100-lecie istnienia

fot.pixabay.com