O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-03-2022

Autor: Michał Rybka

Atom od USA. Polski rząd rozpatrzy ofertę od sojuszników 

atom

Atom oraz cała infrastruktura związana z cywilną energetyką jądrową oferowana przez USA będzie rozpatrywana przez polski rząd jesienią.

Przywódcy Polski i USA spotkali się w sobotę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Najpierw rozmawiali w wąskim gronie, następnie odbyły się rozmowy delegacji. Prezydent Andrzej Duda relacjonował, że rozmowy dotyczyły także kwestii związanych z rozwojem polskiej energetyki, w szczególności jeśli chodzi o energetykę nuklearną. 

Amerykańska technologia nuklearna w Polsce

"Polska wspólnie z amerykańskimi partnerami pracuje nad realizacją umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej" – przekazał w sobotę PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał, że "terminy pozostają bez zmian, a oferta USA będzie rozpatrywana przez rząd na jesieni tego roku".

Chodzi o podpisaną przez Polskę ze Stanami Zjednoczonymi międzyrządową umowę w sprawie "współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczypospolitej Polskiej". Na jej mocy Amerykańska Agencja Handlu i Rozwoju (USTDA) przyznała Polsce grant, za który amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przygotowują raport FEED (Front-End Engineering and Design) – jeden z elementów umowy międzyrządowej. Szacuje się, że transformacja energetyczna Polski będzie kosztować ponad bilion złotych.

atom

Polska stawia na atom

FEED będzie zawierał zarys planu budowy trzech reaktorów AP1000 Westinghouse oraz obiektów pomocniczych w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino – wskazanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe jako preferowaną. Ma też zwierać orientacyjny koszt projektu dla trzech bloków jądrowych w preferowanej przez PEJ lokalizacji oraz trzech kolejnych – w nieznanym jeszcze miejscu. Raport ma być gotowy w czerwcu. Pakiet propozycji finansowych zostanie przedstawiony przez administrację USA rządowi Polski w sierpniu.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Czytaj też: Anna Moskwa: Należy przyspieszyć budowę elektrowni atomowej w Polsce

źródła: PAP/ fot. pexels
 

swiatrolnika.info 2023