PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / ARiMR: Granty dla Stowarzyszeń Rodzinnych Ogrodów Działkowych

ARiMR: Granty dla Stowarzyszeń Rodzinnych Ogrodów Działkowych

Autor: Świat Rolnika 2022-05-20 13:30:00
ARiMR

19 maja 2022 roku w Centrali ARiMR odbyła się konferencja szkoleniowa kierowana do przedstawicieli stowarzyszeń ogrodowych.

Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli: minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk, prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki, a także reprezentanci stowarzyszeń działkowców.

Goście konferencji szkoleniowej

Gości przywitała Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przypomniała, że 10 maja ARiMR oraz NFOŚiGW podpisały umowę, dzięki której stowarzyszenia rodzinnych ogrodów działkowych będą mogły skorzystać ze środków europejskich. W ramach programu grantowego stowarzyszenia działkowców będą mogły ubiegać się o wsparcie wynoszące od 10 tys. zł do 100 tys. zł, a pula przeznaczonych na ten cel środków to 50 mln zł.

„Wnioski o wsparcie będzie można składać od 30 maja w oddziałach regionalnych Agencji. Dzisiejsze spotkanie ma charakter szkoleniowy. Eksperci przygotowali dla Państwa szczegółowe prezentacje, które pomogą we właściwym przygotowaniu wniosków” – poinformowała prezes Halina Szymańska.

Pierwszy raz w historii fundusze europejskie są kierowane bezpośrednio do działkowców. Mówił o tym minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, który zaznaczył również, że inicjatywa ta spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym.

„Doceniamy ciężką pracę nad rozwojem zieleni i zatrzymaniem wody opadowej, dzięki, czemu poprawia się mikroklimat miasta. Prowadzenie ekologicznych upraw jest możliwe na dobrej jakościowo glebie, o którą dbają działkowcy. RODy mają bezpośredni wpływ na miejskie ekosystemy, a dzięki funduszom europejskim możliwe będzie, zwiększenie powierzchni zieleni, w tym zakładanie zielonych ekranów ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza, poprawa stanu zieleni oraz realizacja małej infrastruktury wodno-ściekowej i energetycznej. Dziękujemy za trud i poświęcenie, jakie wkładacie Państwo w swoje zielone przestrzenie, zyskują na tym wszyscy mieszkańcy” – stwierdził minister Grzegorz Puda.

ARiMR

Inicjatywa ARiMR

Przedsięwzięcie to efekt międzyresortowej współpracy. W jego realizację zaangażowane są Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poprzez jednostki, które nadzorują.

„Dzięki tej inicjatywie ministerstwo rolnictwa wkracza do miast. Za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będziemy mogli uczestniczyć w tym ważnym dla mieszkańców miast przedsięwzięciu, a także wspierać tych, którzy aktywnie wpływają na rozwój przyrody” – podkreślił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik.

O roli Agencji jako instytucji wiodącej w tym działaniu, znanej ze skuteczności w realizacji różnych programów i projektów, mówiła sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska.

„Musimy myśleć o naturalnej zieleni, o tych przestrzeniach, które przynoszą nam oddech, odpoczynek, zdrowe środowisko i dobre samopoczucie. Jednak wielu z naszych działań nie udałoby się zrealizować bez zaangażowania ekspertów, w tym pracowników wszystkich urzędów tutaj reprezentowanych przez ministrów oraz prezesów NFOŚiGW i ARiMR” – dodała Małgorzata Golińska.

Z kolei wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk zadeklarował:

„Ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niech popłynie do Państwa głos zapewnienia, że będziemy ten program realizować rzetelnie i sprawnie. Dołożymy wszelkich starań, aby zakończył się sukcesem.”

W dalszej części spotkania eksperci z NFOŚiGW oraz ARiMR przedstawili zasady przyznawania pomocy stowarzyszeniom Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Czytaj również: ARiMR rusza z naborem. Można dostać nawet 60 tys. zł

GOV/fot.GOV


Niebezpieczna żywność z Chin przechwycona przez służby w woj. lubelskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 21:30:00

Prezes PGE: Zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 20:30:00

Izba Zbożowo–Paszowa: Coraz większa podaż zbóż na polskim rynku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 17:30:00

BULT SMOGOWICZE