PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Anna Moskwa: URE będzie blokował podwyżki cen ciepła 

Anna Moskwa: URE będzie blokował podwyżki cen ciepła 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-05 23:00:00
Anna Moskwa

Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie blokował podwyżki cen za ciepło systemowe – poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Maksymalna akceptowalna podwyżka ma wynosić 40 proc. – dodała. Wyjaśniła również, że jednym z elementów wsparcia ma być ochrona odbiorców ciepła systemowego. Podkreśliła, że w tym rozwiązaniu przewiduje się rekompensaty dla ciepłowni z budżetu państwa, jeśli wnioskowałyby o większe podwyżki.

Min. klimatu: Naszym celem jest ochrona odbiorców ciepła

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na konferencji, że przygotowany został kompleksowy pakiet, który "byłby skierowany dla wszystkich użytkowników ciepła, dla tych wszystkich, którzy podgrzewają wodę, ale potencjalnie mogłyby ich dotknąć podwyżki".

Anna Moskwa wyjaśniła, że jednym z elementów wsparcia ma być ochrona odbiorców ciepła systemowego.

Jak dodała, w przypadku odbiorców taryfowych ciepła systemowego, podmiotem, który "będzie wstrzymywał podwyżki, blokował podwyżki, będzie mroził ceny, będzie URE".

Anna Moskwa

Anna Moskwa: Przewidujemy rekompensaty dla ciepłowni

Anna Moskwa zaznaczyła, że podstawowym czynnikiem wpływającym na ceny jest cena surowca, gazu czy węgla

"Bazując na cenie surowca za poprzedni sezon grzewczy określanej na marzec, przyjęliśmy próg akceptowalny na poziomie surowca, to jest ok. 60 proc., co nam się przekłada na taryfę w większości wypadków ok. 40-proc. podwyżki. I na tym poziomie mrozimy taryfę, czyli prezes URE nie będzie akceptował większej podwyżki” – powiedziała minister.

Dodała, że w tym rozwiązaniu przewiduje się rekompensaty dla ciepłowni z budżetu państwa, jeśli wnioskowałyby o większe podwyżki.

Czytaj też: Moskwa: Przygotowaliśmy wsparcie dla odbiorców ciepła

PAP/fot.Twitter