PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Anna Moskwa: Energetyka UE ma być jak najszybciej zderusyfikowana

Anna Moskwa: Energetyka UE ma być jak najszybciej zderusyfikowana

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-10 11:00:00
energetyka UE

Europa ospale podchodzi do kwestii rosyjskich surowców. Energetyka UE miałaby być derusyfikowana m.in. poprzez wprowadzenie tzw. rosyjskiego EU ETS.

„Niezależnie od tego, co dzieje się na Wschodzie, nie zakładamy dużych zmian w strategii energetycznej w kontekście wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej” – wskazała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Embargo na rosyjskie surowce nie obejmuje gazu

Szefowa resortu była pytana o odzew na zaprezentowany podczas ostatniej Rady UE przez polską delegację tzw. rosyjski EU ETS w odpowiedzi na wolne tempo odchodzenia od paliw kopalnych z Rosji.

Minister Moskwa przekazał, że podczas ostatniej Rady dominował temat odcięcia dostaw gazu z Rosji do Polski i Bułgarii. "Prezentację stanowisk rozpoczęła Bułgaria, a my kończyliśmy ją i podsumowaliśmy. Dyskusji jednak nie było” – podała.

Wskazała, że podczas spotkań bilateralnych część krajów wyrażała zdanie, że jest skłonna poprzeć pomysł tzw. rosyjskiego EU ETS.

Przekazała, że umówiono się, że jeszcze w pierwszym tygodniu maja zaprezentowane zostaną spisane założenia projektu, z prośbą o wydelegowanie na poziomie roboczym po jednym przedstawicielu z każdego z państw członkowskich do dalszych rozmów.

"Chcemy wspólnie i szybko wypracować jedno podejście, uwzględniając stanowiska wszystkich państw. Naszym zdaniem to dobry moment na podjęcie dyskusji, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zgodziliśmy się na embargo na węgiel i ropę z Rosji. W tej układance brakuje gazu” – stwierdziła.

energetyka UE

Energetyka UE wolna od rosyjskich surowców energetycznych 

Jej zdaniem, aby szybciej odchodzić od tego paliwa, pomysł, bazujący na opodatkowaniu importu "błękitnego paliwa”, może przyspieszyć ten proces.

"Ze strony Komisji Europejskiej widać zainteresowanie i chęć poznania szczegółów propozycji. Będziemy pracować nad projektem w maju. Zasada jest prosta, jeśli kupujemy gaz z Rosji, to musimy ponosić za to opłaty. Taki sam mechanizm jest w przypadku opłat za emisję CO2. Emitujemy, to musimy za to płacić. Chcemy naszą propozycję oprzeć na mechanizmie znanym już w UE” – wyjaśniła.

"Środki pochodzące z opłat za kupno rosyjskich węglowodorów mogłyby finansować inwestycje w ramach nowego pakietu stymulacyjnego energetykę UE czy wspierać Ukrainę w odbudowie energetyki” – dodała.

Czytaj także: Austria odrzuca embargo na gaz z Rosji. Przeciwne są też Niemcy

źródła: PAP/fot.twitter AnnaMoskwa,pexels


Autor: Tomasz Racki

Polskie firmy już myślą o odbudowie Ukrainy. Zgłaszają się do PUIG


Autor: Polska Agencja Prasowa

Powstaną cztery nowe czarne punkty wodne na Mazowszu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rynek kosmetyków. Polska uplasowała się na wysokim miejscu w UE


BULT SMOGOWICZE