PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Andruszkiewicz: Aplikacja mObywatel jak plastikowy dowód osobisty

Andruszkiewicz: Aplikacja mObywatel jak plastikowy dowód osobisty

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-03 09:00:00
mObywatel

Chcemy, zrównać aplikację mObywatel z plastikowym dowodem osobistym, żeby móc potwierdzić swoje dane i załatwić sprawy on-line – powiedział  Adam Andruszkiewicz.

Sekretarz stanu w KPRM Dodał, że niemal 8 mln Polaków na co dzień z niej korzysta. Dodał, że do aplikacji mObywatel wprowadzony zostanie szereg udogodnień, takich jak np.  powiadomienia "push". Wyjaśnił, że na smartfonie będą się wyświetlały wiadomości przypominające o ważnym wydarzeniu, "które powinniśmy załatwić, jako obywatele".

mObywatel jak tradycyjny dowód osobisty 

Jak mówił Andruszkiewicz, w związku z rozpowszechnieniem aplikacji mObywatel, i dużą liczbą Polaków korzystających z niej, chcemy tę aplikację zrównać na co dzień z dowodem osobistym w mocy prawnej.

"Chcemy, aby aplikacja mObywatel mogła nam umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach oraz sytuacjach w naszym państwie na równi z plastikowym dowodem tożsamości, który posiadamy na co dzień w swoich portfelach. Chcemy, aby za pośrednictwem aplikacji mObywatel można było korzystać z innych systemów teleinformatycznych, które w naszym państwie funkcjonują, żeby za pomocą mObywatela móc potwierdzić swoje dane i móc załatwiać swoje sprawy on-line" – powiedział.

Jak ocenił, żyjemy w czasach, w których prędzej, wychodząc z domu, zapomnimy portfela tradycyjnego, niż smartfona i w związku z powyższym chcemy, aby obywatel miał dokumenty, które na co dzień używa w aplikacji mObywatel.

Dodał, że do aplikacji mObywatel wprowadzony zostanie szereg udogodnień, takich jak np. powiadomienia "push". Wyjaśnił, że na smartfonie będą się wyświetlały wiadomości przypominające o ważnym wydarzeniu, "które powinniśmy załatwić, jako obywatele". Np. jeżeli będzie się kończyła ważność polisy ubezpieczeniowej dla kierowców, to aplikacja nas o tym poinformuje, albo przypomni o upływającym terminie opłaty podatku.

mObywatel

Aplikacja umożliwia m.in. potwierdzenie tożsamości 

Andruszkiewicz poinformował, że obecnie z Profilu Zaufanego korzysta 14 mln Polaków, a niemal 8 mln Polaków już na co dzień korzysta także z aplikacji mObywatel, która umożliwia w wielu miejscach np. potwierdzanie tożsamości, czy korzystanie z takich dokumentów dla młodzieży jak mLegitymacja szkolna, czy mLegitymacja studencka.

Według wiceministra w ciągu tygodnia projekt ma zostać zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji, przeprowadzane będą też jego konsultacje.

Według projektodawców obywatele oczekują możliwości potwierdzenia swojej tożsamości w sposób zdalny. Wyjaśniono, że w obecnym stanie prawnym dokumenty elektroniczne nie są w pełni zrównane w skutkach prawnych z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej, a przez to często nie są uznawane w relacjach obywatel–urząd, obywatel–obywatel czy obywatel–biznes.

Dodano, że potrzeba zrównania w skutkach prawnych e-dokumentów z wydanymi tradycyjnie i wskazania, w których sytuacjach można je stosować, sygnalizowana była przez administrację, biznes oraz obywateli. 

Czytaj też: System E–PIT bardzo popularny! 91 proc. deklaracji złożonych elektronicznie

PAP/fot.pixabay


Mława: Nielegalna plantacja konopi zlikwidowana przez policję

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 15:30:00

Unia Europejska uderza w Polskę. Wszystko w „obronie klimatu”

Autor: Tomasz Racki 2022-06-29 15:04:00

Minister Adamczyk: Silosy na zboże nie muszą być przy granicy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:30:00

BULT SMOGOWICZE