PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / AgroUnia zorganizuje 7 lipca przemarsz ulicami Warszawy

AgroUnia zorganizuje 7 lipca przemarsz ulicami Warszawy

Autor: Świat Rolnika 2022-07-06 13:00:00
AgroUnia

W poniedziałek 4 lipca AgroUnia zorganizowała konferencję prasową w Lublinie, podczas której zapowiedziano protest 7 lipca w Warszawie.

Na konferencji prasowej poruszone problemy związane z bezpieczeństwem żywnościowym, zyskami spółek skarbu państwa i szalejącą drożyzną. Organizacja jest kolejną, która zwróciła uwagę na problem niekontrolowanego napływu zbóż z Ukrainy. Według pierowtnej koncepcji zboże miało trafiać na Bliski Wschód i do krajów Afryki, jednakże duża część pozostaje w Polsce.

Konferencja prasowa AgroUnii

AgroUnia zwróciła uwagę, że pozostanie zboża z Ukrainy w Polsce, destabilizuje rynki zbóż i obniża cenę tego surowca. Wielu rolników, chcących sprzedać w dobrej cenie przed żniwami, ma trudności, ponieważ nie wiedzą, co robić – sprzedać ze stratą czy nie, gdzie przechowywać niełuskany na tegoroczne żniwa? Przedstawiciele AgroUnii podkreślili, że nie sprzeciwiają się pomocy na ewakuację zboża blokowanego przez Rosję na Ukrainę, przez którą muszą tranzytować.

Przedstawiciele organizacji uważają, że spółki Skarbu Państwa w dobie kryzysu powinny działać na rzecz stabilizacji sytuacji na rynku, w szczególności w obecnym czasie, kiedy koszty związane z produkcją gigantycznie wzrosły.

W czwartek 7 lipca 2022 roku o godzinie 10:00 organizacja rozpocznie strajk w Warszawie. Będzie on miał formę przemarszu spod Pałacu Kultury i Nauki pod Sejm RP. Powodami organizacji czwartkowego protestu jest nieskuteczna walka Rządu RP z inflacją, niekontrolowany przywóz zboża i innych towarów, które „urosły” w innych krajach, a sprzedawane są jako nasze polskie – krajowe.

Agrounia

AgroUnia zostanie ukarana za protest

Policja skierowała do sądu pięć wniosków o ukaranie uczestników środowego protestu organizacji AgroUnia przed biurem poselskim PiS.  Protest odbywał się pod biurem europosłanki Beaty Mazurek i posła Jacka Sasina w Hrubieszowie – poinformowała w czwartek policja. Na nagraniach zamieszczonych na Facebooku AgroUnii widać, jak podczas środowej pikiety lider AgroUnii Michał Kołodziejczak i inne osoby przy aplauzie zebranych obsypują zbożem drzwi biura europosłanki Beaty Mazurek i posła Jacka Sasina (PiS). W tle nagrania słychać wycie syreny. Następnie zebrani odśpiewali „Rotę”.

Asp. szt. Edyta Krystkowiak z KPP w Hrubieszowie przekazała, że około godz. 12 w środę policjanci zabezpieczali pikietę AgroUnii przy biurze poselskim PiS przy ul. Łaziennej.

Podczas manifestacji, przekazała policjantka, funkcjonariusze zaproponowali trzem osobom mandaty po 500 zł za zaśmiecanie, czyli wysypywanie zboża. Czwartej osobie policjanci zaproponowali mandat 300 zł za odpalenie petardy, a piątej – 500 zł za użycie syreny.

Czytaj również: AgroUnia w konflikcie z Mamą Ginekolog! Poszło o hiszpańskie ziemniaki

WIR/fot.FB Agrounia