PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Agresywny niedźwiedź stanął na drodze turystów w rezerwacie “Sine Wiry”

Agresywny niedźwiedź stanął na drodze turystów w rezerwacie “Sine Wiry”

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-16 13:30:00
niedźwiedź

2 maja po rezerwacie “Sine Wiry” grasował agresywny niedźwiedź. Turyści natknęli się na niego w pobliżu wiaty turystycznej. 

W czasie dwóch pierwszych weekendów majowych strażnicy leśni z terenu RDLP w Krośnie przeprowadzili akcję „Majówka 22”, która polegała na patrolu szlaków turystycznych. W czasie patrolu turyści poinformowali strażników o spotkaniu niedźwiedzia w rezerwacie “Sine Wiry” w pobliżu wiaty turystycznej.

Niebezpiecznie spotkanie w podkarpackim rezerwacie

W czasie majówkowej akcji strażnicy z RDLP w Krośnie otrzymali informację od turystów odnośnie spotkania niedźwiedzia w rezerwacie “Sine Wiry”. Według relacji strażników po sprawdzeniu okazało się, że niedźwiedź chodził wzdłuż drogi leśnej tam i z powrotem, w pobliżu wiaty turystycznej, warczał i ryczał w kierunku obecnych tam ludzi. Zdecydowano się przepłoszyć go przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

W ubiegłym miesiącu niedźwiedź pojawił się blisko popularnego schroniska w Tatrach. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym zwierzę podeszło do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Na szczęście nie doszło do żadnej groźnej sytuacji. 

niedźwiedź rezerwat

Niedźwiedź na Twojej drodze

W przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem nie należy panikować. Należy się wycofać i obserwować zwierzę. Jeśli niedźwiedź Cię zauważył, pozostań na swoim miejscu. Pod żadnym pozorem nie biegnij, ponieważ miś może ruszyć w pogoń za Tobą. Powoli zacznij się wycofywać, nie odwracając się od niego. Komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Baligród Tomasz Belczyk mówi, że wielu ludzi dziś już nie ma pojęcia, jak wyglądały Bieszczady sprzed lat, że był to teren mocno zaludniony teren, zagospodarowany rolniczo, a dzisiejszy ich wygląd to skutek wysiedlenia ludności i prowadzenia zalesień na dużą skalę. Dla wielu turystów była to wiedza nowa.

TPN przestrzega, że nie należy schodzić z wyznaczonych szlaków turystycznych. Nie należy też dokarmiać dzikich zwierząt ani się do nich zbliżać. Trzeba pamiętać też, by zawsze wracać z gór przed zmrokiem.

Sprawdź też: Co robić, gdy niedźwiedź stanie na naszej drodze?

krosno112.pl/fot.pixabay.com


Premier: Naszym obowiązkiem jest zapewnienie Polakom energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:30:00

Morawiecki: Ukraina liczy na naszą pomoc w odbudowie kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 21:00:00

Ekspert UMCS: rolnictwo szczególnie dotkliwie odczuwa susze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 20:30:00

BULT SMOGOWICZE