PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Czwartego maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka

Czwartego maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka

Autor: Świat Rolnika 2022-05-04 16:30:00
Dzień Strażaka

Dzisiaj nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, obchodzony jest Dzień Strażaka, który w Kościele katolickim zbiega się ze wspomnieniem Świętego Floriana.

Warto przypomnieć, że w Polsce od 2003 roku święto strażaków obchodzone jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

Inicjatorem dnia strażaka był Australijczyk

Pomysł, aby uczcić ten wymagający zawód, przedstawił australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Strażacy oddali życie w akcji ratunkowej w trakcie jednego z pożarów.

Wraz z nadejściem 1999 roku CFA, organizacja uznana na arenie międzynarodowej, stała się symbolem poparcia i szacunku dla wszystkich strażaków świata i dniem, w którym można wspólnie promować i koordynować obchody z zakresu pracy strażaka.

Dzień Strażaka

Dzień Strażaka w Polsce

Ten dzień w Polsce ma uroczysty charakter, gdyż 4 maja upamiętnia się wszystkich tych, którzy oddali życie za ratowanie życia innych ludzi. Ponadto wręcza się nominacje na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz cywilne odznaczenia, wyróżniającym się w służbie strażaków: „za Długoletnią Służbę”, „za Zasługi dla Pożarnictwa”, „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. 4 maja to także dzień, w którym strażacy pokazują społeczeństwu trudy swojej codziennej pracy.

Dzień Strażaka to idealna okazja do złożenia podziękowań wszystkim strażakom za ich oddanie, zaangażowanie, rzetelną służbę oraz zachowanie zimnej krwi w ekstremalnych sytuacjach. Cała redakcja portalu ŚwiatRolnika.info dołącza się do tych życzeń.

Czytaj także: PSP: Strażacy podjęli w tym roku ponad 226 tysięcy interwencji

źródła:wikipedia.org/fot.wikipedia,pixabay


Niedźwiedź zaatakował turystę po słowackiej stronie Tatr

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 14:45:00

Niecodzienne znalezisko w kuchni. Do mieszkania zawitał wąż zbożowy

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 08:00:00

Solidarna Polska przeciwna likwidacji górnictwa. Będzie projekt ustawy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 07:00:00

BULT SMOGOWICZE