O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-05-2019

Autor: Daria Przeworska

Zwiększenie przejrzystości cen zapewni większą uczciwość w łańcuchu dostaw żywności

Zwiększenie przejrzystości cen zapewni większą uczciwość w łańcuchu dostaw żywności

Komisja Europejska z myślą o poprawie uczciwości w łańcuchu dostaw żywności proponuje wprowadzenie większej przejrzystości w sposobie zgłaszania cen w całym łańcuchu dostaw.

 

Różnice w cenie zakupu i sprzedaży mogą dostarczyć informacji o kosztach pośrednika (takich jak transport, ubezpieczenie, przechowywanie itp.) między sprzedawcą a kupującym. Według Komisji Europejskiej większa przejrzystość może wspierać lepsze decyzje biznesowe i zwiększyć zaufanie do uczciwego postępowania między etapami w łańcuchu dostaw żywności. Dostęp do aktualnych i łatwo dostępnych informacji o rozwoju rynku jest również kluczem do skutecznego konkurowania na rynkach światowych.

 

„Wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności jest priorytetem dla Komisji. Zwiększenie przejrzystości rynku umożliwi równy dostęp do informacji o cenach i większą ich przejrzystość, dzięki czemu nasz łańcuch żywnościowy będzie bardziej sprawiedliwy i lepiej zrównoważony. Te nowe przepisy uzupełnią niedawno przyjętą dyrektywę zakazującą nieuczciwych praktyk handlowych w zakresie wzmocnienia pozycji słabszych i mniejszych podmiotów łańcucha dostaw żywności, a ich wprowadzenie odzwierciedla bardzo znaczące wsparcie publiczne, które istnieje w całej UE, aby wzmocnić rolę rolnika w łańcuchu dostaw żywności ”

 

– mówi Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

 

Chociaż dostępnych jest wiele informacji na temat zmian na rynkach rolnych (ceny, wielkość produkcji, zapasy itp.), Prawie nie ma informacji rynkowych na temat innych kluczowych rynków w łańcuchu dostaw rolno-spożywczych, a mianowicie tych, które działają między rolnicy i konsumenci na poziomie przetwórstwa spożywczego i detalicznego. Zdaniem Komisji Europejskiej ta asymetria informacji między rolnikami a innymi uczestnikami łańcucha dostaw żywności stawia rolników w niekorzystnej sytuacji na rynku i zmniejsza zaufanie do uczciwego handlu. Ten brak informacji na temat rozwoju rynku od przetwórców i detalistów został nazwany „czarną skrzynką” łańcucha dostaw rolno-spożywczych, a wniosek ten odblokowuje to pole.

 

Jak ustaliliśmy proponowane rozwiązania obejmą sektory mięsa, jaj, nabiału, owoców i warzyw, roślin uprawnych, cukru i oliwy z oliwek. Opierają się na istniejących systemach gromadzenia danych i procedurach, które są już stosowane i wykorzystywane przez operatorów i państwa członkowskie do zgłaszania Komisji informacji rynkowych, z szerszym zakresem. Każde państwo członkowskie będzie odpowiedzialne za zbieranie danych dotyczących cen i rynku. Komisja zaleca, aby państwa członkowskie wybrały najbardziej opłacalne podejście i nie były ukierunkowane na małe i średnie przedsiębiorstwa w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych. Państwa członkowskie przekażą dane Komisji, która z kolei udostępni monitorowanie na swoim portalu danych rolno-spożywczych i obserwatoriach rynku UE. Istotne jest, aby informacje dostarczane przez państwa członkowskie były dokładne i aktualne.

 

Zgodnie z procedurami Komisji dotyczącymi lepszych uregulowań prawnych wniosek ten został teraz skierowany do konsultacji publicznych. Po ich zakończeniu zostanie następnie przyjęty przez Komisję Europejską i ma wejść w życie sześć miesięcy po jego przyjęciu.

 

Daria Przeworska
fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023