O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2017

Autor: Marzena Deresz

Zrywanie kaczora i co jeszcze można robić z koniem na wielkopolskiej wsi

konie-łąka

Przez lata koń był towarzyszem rolnika. Służył mu przede wszystkim jako zwierzę pociągowe wykorzystywane do licznych prac polowych. Dziś konie na polach zastąpiły traktory, a te sympatyczne zwierzaki w zagrodach wykorzystywane są już głównie tylko w celach rekreacyjnych.

Przez lata koń był towarzyszem rolnika. Służył mu przede wszystkim jako zwierzę pociągowe wykorzystywane do licznych prac polowych. Dziś konie na polach zastąpiły traktory, a te sympatyczne zwierzaki w zagrodach wykorzystywane są już głównie tylko w celach rekreacyjnych.

Wielkopolska Izba Rolnicza dostrzegając na szansę na rozwój wielkopolskiej wsi w turystyce konnej realizuje obecnie projekt pt. Turystyka konna szansą na rozwój wielkopolskiej wsi, który ma na celu wsparcie ośrodków jeździeckich oraz gospodarstw agroturystycznych mających w swojej ofercie turystykę konną i/lub hipoterapię.

 

– Gospodarstwa tego rodzaju prowadzone są przez osoby, dla których jest to nie tylko pomysł na działalność zawodową, ale także pasja. Często jednak zwracają uwagę na niską opłacalność tego rodzaju działalności niewystarczające zainteresowanie potencjalnych odbiorców turystyka konną, wysokie nakłady, które trzeba ponosić w związku z prowadzeniem tego rodzaju działalności. Istnieje zatem konieczność zintensyfikowania działań promocyjnych szeroko rozumianej turystyki konnej oraz wyposażenie właścicieli gospodarstw prowadzących tego rodzaju działalność w niezbędną wiedzę z zakresu promocji swojej działalności, pozyskiwania środków oraz możliwości współpracy z lokalnymi samorządami, przedsiębiorcami oraz organizacjami pozarządowymi

 

– informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Autorzy projektu chcą wskazać odbiorcom, że istnieje możliwość pozyskiwania środków finansowych na rozwój działalności (środki unijne, dotacje z budżetów samorządów, pozyskiwanie sponsorów), możliwe są formy współpracy na rzecz rozwoju i promocji swojej działalności z lokalnymi samorządami, związkami branżowymi, Lokalnymi Grupami Działania, stowarzyszeniami oraz przedsiębiorcami. Ponadto istnieją możliwości wykorzystania zasobów naturalnych oraz tworzenia infrastruktury wspierającej rozwój turystyki konnej oraz wykorzystania dziedzictwa kulturalnego, kulinarnego oraz tradycji regionu jako sposobu na promocje własnej działalności. Zakładają również szeroką promocje turystyki konnej oraz upowszechniania wiedzy dotyczącej realizacji projektów z zakresu rozwoju obszarów wiejskich.

Projekt skierowany jest do osób prowadzących działalność na terenie Wielkopolski oraz mieszkańców Wielkopolski – właścicieli gospodarstw agroturystycznych mających w ofercie turystykę konną, stadnin koni, ośrodków jeździeckich, ośrodków prowadzących zajęcia z zakresu hipoterapii oraz do publiczności zawodów hipicznych i miłośników koni

Samorząd rolniczy zamierza w ramach projektu prowadzić szkolenia oraz organizować zawody hipiczne. Jak ustaliliśmy, tematyka szkolenia koncentrować się będzie wokół zagadnień związanych z prowadzeniem działań promocyjnych oraz pozyskiwaniem środków na rozwój działalności. Szkolenie będzie także okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów i wymiany doświadczeń między uczestnikami.

 

– Zawody hipiczne, w tym niezwykle widowiskowy turniej zrywania kaczora, z całą pewnością przyciągnie kilka tysięcy odbiorców. Poprzez zawody chcemy zwrócić uwagę na atrakcyjność sportów hipicznych oraz turystyki konnej. Na terenie, gdzie odbędą się zawody przygotujemy stoiska informacyjne, które udostępnione zostaną ośrodkom jeździeckim i gospodarstwom agroturystycznym celem zaprezentowania swojej oferty bezpośrednio, w trakcie rozmów z zainteresowanymi odbiorcami. Chcemy w ten sposób zawrócić uwagę na dostępność tej formy aktywności i zaprezentować istniejącą bazę obiektów, które oferują turystykę konną w Wielkopolsce

 

– dodają izbowi działacze

Jednodniowe szkolenie zaplanowano 18 czerwca 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Odolanowie. Natomiast zawody hipiczne odbędą się również 18 czerwca 2017 roku w Odolanowie, na terenie należącym do Gminy i Miasta Odolanów

Wielkopolska Izba Rolnicza realizuje projekt przy wsparciu następujących partnerów: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, Związek Hodowców Koni Wielkopolskich oraz Burmistrzem Odolanowa. Projekt jest dofinansowany z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

WIR/Maks Weber/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023