Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: T. Raszkiewicz 19-03-2015 14:10:00

Zrewidować wójta. Rzecznik MAC odpowiada na pytanie o nabór do pracy

Zrewidować wójta. Rzecznik MAC odpowiada na pytanie o nabór do pracy

Naruszenie przez wójta, jako pracodawcę samorządowego, przepisów dotyczących naboru może zostać rozpatrzone w trybie skargowym przez komisję rewizyjną - odpowiada...

Naruszenie przez wójta, jako pracodawcę samorządowego, przepisów dotyczących naboru może zostać rozpatrzone w trybie skargowym przez komisję rewizyjną - odpowiada rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek.

Czytelnik przesłał do Serwisu Samorządowego PAP (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) pytanie o możliwości kontroli decyzji personalnych wójta, jakie posiada komisja rewizyjna. O odpowiedź poprosiliśmy resort administracji i cyfryzacji.

Czytelnik: Czy komisja rewizyjna może sprawdzać procedury naboru pracowników do urzędu gminy i czy może sprawdzać zakresy czynności wybranych pracowników samorządowych?

Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji:

W odniesieniu do kompetencji komisji rewizyjnej, w myśl postanowień art. 15 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, organem stanowiącym i kontrolnym w gminie jest rada gminy. Do jej zadań należy kontrola działalności wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy.

Dla realizacji funkcji kontrolnej rada gminy powołuje komisję rewizyjną (vide art.18a ust. 1). Zatem zadania komisji rewizyjnej są ukierunkowane na kontrolowanie w imieniu rady gminy działalności podmiotów wyszczególnionych w przepisie art. 18a ust. 1 danej ustawy oraz wykonywanie innych zadań zleconych przez radę gminy w zakresie kontroli, bez naruszania uprawnień kontrolnych innych komisji (vide art. 18a ust. 1 w zw. z art. 18a ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym).

Przy czym nie ulega wątpliwości, że komisja rewizyjna pełni funkcje pomocnicze wobec organu stanowiącego gminy, zaś jej zadania wynikają przede wszystkim z treści art. 18a ustawy o samorządzie gminnym, które dodatkowo są uściślane zapisami statutowymi.

Kreowanie polityki kadrowej w strukturach administracji samorządowej stanowi atrybut samodzielności jednostek samorządu terytorialnego i pozostaje wyłącznie domeną pracodawcy samorządowego. W świetle unormowań ustawy z 21 stycznia 2008 r. o pracownikach samorządowych, czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w urzędach jednostek samorządu terytorialnego wobec pracowników urzędów realizują (co do zasady) ich kierownicy, czyli wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast), starostowie oraz marszałkowie województwa (vide art. 7 pkt 1 i pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych).

Ponadto przepisy ustawy o pracownikach samorządowych, kształtujące procedurę naboru na wolne stanowisko urzędnicze, nie normują problematyki skutków naruszenia zasad naboru przez pracodawcę.

Powyższe informacje nie wykluczają wskazania, że naruszenie przepisów dotyczących naboru przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę, marszałka województwa - jako pracodawcę samorządowego - może zostać rozpatrzone w trybie skargowym uregulowanym w Dziale VIII „Skargi i wnioski" ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postepowania administracyjnego. Stosownie do postanowień art. 229 pkt 3-5 wspomnianej powyżej ustawy, organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności m.in.: wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa jest organ stanowiący danej jednostki samorządu terytorialnego.

Chciałbym również wyjaśnić, że wszelkie czynności związane z przeprowadzaniem kontroli przez komisję rewizyjną, w tym możliwość zapoznania się z dokumentacją związaną z przedmiotem kontroli, jest determinowana zakresem przeprowadzonej kontroli i nie może wykraczać poza jej ramy.

Skoro kwestia zakresu uprawnień komisji rewizyjnej jest bezpośrednio związana z udostępnianiem przez podmioty kontrolowane danych osobowych zawartych w dokumentacji stanowiącej przedmiot przeprowadzonej kontroli, to podstawę legalności ich udostępniania (jako jednej z form przetwarzania) mogą stanowić jedynie przesłanki wskazane w art. 23 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych - w przypadku przetwarzania danych tzw. zwykłych (jak np. imię, nazwisko, adres zamieszkania) oraz w art. 27 ust. 2 - w stosunku do danych szczególnie chronionych, wymienionych w ust. 1 tego przepisu.

Informuję, że interpretacja przepisów ustawy o ochronie danych osobowych pozostaje wyłącznie w gestii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Ponieważ przedstawione zagadnienie dotyczy przede wszystkim interpretacji obowiązujących w danym zakresie rozwiązań prawnych, chciałbym zastrzec, że powyższa opinia nie ma charakteru wiążącego.

 

Źródło: PAP, fot. Internet
 


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 09:26:29

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 21 i 22 stycznia

Szczegółowa prognoza pogody została opublikowana przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) na piątek i sobotę.

Wschodnia i częściowo południowa część kontynentu znajduje się w zasięgu rozległego niżu z ośrodkiem głównym nad Estonią wraz z związanym z nim stacjonarnym frontem atmosferycznym. Na zachodzie Europy pogodę kształtuje wyż z rejonu Wysp Brytyjskich.

Prognoza pogody na piątek

Polska jest pod wpływem głębokiego niżu znad Estonii. Zachodnia część kraju znajduje się w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Z północy napływa arktyczna masa powietrza. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie rosło.

Prognoza pogody na piątek – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Okresami przelotne opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na wschodzie kraju o około 5 cm, w Karpatach o około 10 cm. Na północnym wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od –2 st.C do 1 st.C, w górach od –7 st.C do –4 st.C, cieplej nad morzem 2 st.C, 3 st.C. Wiatr na ogół umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na północy i północnym wschodzie w porywach do 85 km/h, w Sudetach do 90 km/h, północno-zachodni. Miejscami zawieje, a w górach także zamiecie śnieżne.Prognoza pogody 04

W piątek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna -1 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, powodujący zawieje śnieżne, północno-zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna –3 st.C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 40 km/h, północno-zachodni.

Prognoza pogody na sobotę

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Gdzieniegdzie przelotny śnieg, a nad morzem również deszcz ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –3 st.C do 1 st.C, w górach od –7 st.C do –4 st.C, cieplej nad morzem 2 st.C, 3 st.C. Wiatr przeważnie umiarkowany, na wschodzie porywisty.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północy kraju lokalnie o około 5 cm, w Karpatach o około 10 cm. Temperatura minimalna od –6 st.C do –2 st.C, w górach od –10 st.C do –7 st.C, cieplej nad morzem –1 st.C, 0 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, na północy w porywach do 65 km/h, północno-zachodni.

Prognoza pogody dla Warszawy na sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna –1 st.C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 50 km/h, północno-zachodni.

Czytaj również: IMGW: W piątek przelotne opady śniegu rano i obfite wieczorem

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 09:01:29

Psy mile widziane w większości miejskich instytucji kultury w Łodzi

Jak ogłosiła we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, do większości miejskich instytucji kultury będą mogły wchodzić psy. 

W placówkach powstały regulaminy dotyczące zasad wprowadzania zwierząt na ich teren. Na drzwiach miejsc przyjaznych psom znajdą się specjalne nalepki. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przypomniała, że w niektórych instytucjach kultury zwierzęta są mile widziane już od dawna, np. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni. Magistrat zapewnia też, że każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego.

Psy będą mogły wchodzić do miejsc kultury

Jak wyjaśniła prezydent w komunikacie, miasto chce wyjść naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez mieszkańców posiadających psy.

"Do większości instytucji kultury będzie można od dzisiaj wchodzić z naszymi pupilami. Wierzę, że będziemy z tego prawa korzystać sporadycznie, ale wiem też, że czasami może się zdarzyć, że z psem na ręku będziemy chcieli zwiedzić wystawę. Co tu kryć – to właśnie historia psiaka, który razem z panem chciał obejrzeć wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego w Muzeum Kinematografii, zainspirowała nas do tych zmian" – podkreśliła Zdanowska.

Przypomniała, że w niektórych instytucjach kultury zwierzęta są mile widziane już od dawna, np. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni.

"Na drzwiach instytucji kultury, które bez ograniczeń wpuszczą osoby z psami, będzie umieszczona specjalna nalepka z wizerunkiem pieska. Zapraszam serdecznie do takiej formy obcowania z kulturą, ale proszę też o dopytywanie o szczegóły konkretnych miejscach np. teatrach czy muzeach" – zaznaczyła prezydent Łodzi.

Łódzkie instytucje umożliwiają niepełnosprawnym wejście z psem asystującym

Na specjalne względy psyod dawna mogą liczyć w miejskich placówkach psy asystujące. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów kultury. Nie jest przy tym zobowiązana do zakładania mu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy, jednak zwierzę musi mieć aktualne szczepienie oraz certyfikat potwierdzający status psa asystującego.

Magistrat zapewnia, że każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Teatr Powszechny, który ma stałą, specjalną ofertę spektakli dla osób niewidomych i słabowidzących, więc psi przewodnicy są w nim mile widziani.

Jeśli chodzi o "zwykłe" psy, to raczej nie będą one mogły zasiadać na widowni, ale zostaną wpuszczone do miejskich teatrów, gdy będą towarzyszyć właścicielowi kupującemu bilety albo oglądającemu wystawę w foyer. Bez większych ograniczeń można odwiedzić z pupilem m.in. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Dom Literatury, Miejską Galerię Sztuki, Fabrykę Sztuki czy dzielnicowe filie Miejskiej Strefy Kultury. Każda z tych instytucji ma jednak swój regulamin, a w nim zasady, których trzeba przestrzegać.

Z pewnością łatwiej będzie wejść z pieskiem małych rozmiarów, który zmieści się w torbie lub na rękach swojego właściciela, np. dla yorków czy jamników dostępne będą wystawy na poziomie zero Muzeum Miasta Łodzi, ekspozycje wewnątrz i na zewnątrz budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz w Muzeum Kinematografii. Regulaminy zamieszczono na stronach internetowych instytucji kultury, a w razie wątpliwości można też zadzwonić, by upewnić się, czy na konkretnym wydarzeniu nie będą obowiązywały ograniczenia.

Są także miejsca, takie jak oddziały Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które ze względu na martyrologiczny charakter, zezwalają jedynie na obecność psów towarzyszących osobom niepełnosprawnym. Z kolei ekspozycje znajdujące się w EC1 Łódź Miasto Kultury mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na zwierzęta ze względu na efekty dźwiękowe, świetlne czy mappingi, dlatego nie przewiduje się tam obecności psów.

Czytaj też: Kobieta wkładała haczyki wędkarskie do parówek, które zjadł pies jej znajomej

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 08:27:07

IMGW: W piątek przelotne opady śniegu rano i obfite wieczorem

Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk prognozuje na piątek rano opady śniegu i wiatr, który lokalnie na Wybrzeżu może osiągnąć w porywach 80 km/h.

W południe umiarkowane zachmurzenie, wieczorem możliwy śnieg, w nocy wyraźny spadek temperatury. W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza. Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

IMGW: W piątek śnieg

IMGW prognozuje w południe przelotny śnieg oraz umiarkowane zachmurzenie. Temperatura o tej porze dnia "będzie się wahać od 3 st. C na Wybrzeżu do -6 na Pogórzu Karpackim". Wiatr w południe w porywach osiągnie na Wybrzeżu 85 km/h, na Suwalszczyźnie i Mazurach 70 km/h.

,,W głębi kraju porywy wiatru będą się wahać między 60 a 65 km/h" – dodała synoptyk.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW wieczorem nastąpi spadek temperatury – w rejonach podgórskich do -8 st. C, w głębi kraju do -4 stopni Celsjusza.

,,Wieczorem nad morzem możliwy deszcz ze śniegiem oraz przelotny śnieg. Na Mazurach, Podlasiu i rejonach podgórskich spadnie 5 cm śniegu. W Tatrach i Beskidzie Żywieckim przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10 cm" – wskazała synoptyk Małgorzata Tomczuk.

W nocy temperatura w rejonach podgórskich wyniesie -10 st. C.

,,W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza" -- stwierdziła.

Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

Czytaj też: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 stycznia

PAP/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.