O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-11-2021

Autor: Michał Rybka

Zimowanie maszyn rolnych – wszystko co powinieneś wiedzieć

Zimowanie maszyn rolniczych

Aby mieć pewność, że cały sprzęt rolniczy będzie gotowy do użycia w następnym sezonie, przeczytaj te wskazówki o tym jak prawidłowo powinno przebiegać zimowanie maszyn rolniczych.

Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego w hali maszyn znajdują się kombajny, przyczepy samozbierające, siewnik etc. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w kolejnym sezonie po długim przestoju maszyn rolniczych, ważne jest, aby odpowiednio zadbać o maszyny i zabezpieczyć je.

Wskazówka 1: Prawidłowo czyść maszyny rolnicze za pomocą prysznica z wodą lub powietrza.

Zasadniczo maszyna, która jest przechowywana na zimę, powinna być czysta. Powszechnie wiadomo, że brud jest jak trucizna dla lakieru – może tworzyć się rdza. Dla wielu pojawia się pytanie, czy czyścić wodą, czy powietrzem? Opinie praktyków są różne. Niektórzy używają myjki wysokociśnieniowej, inni używają kompresora.

Prysznic wodny nie jest zalecany do wrażliwych maszyn. Na przykład rolnik powinien wybrać kompresor do czyszczenia kombajnu ciśnieniem powietrza, bo woda może spowodować uszkodzenia.zimowaniemaszynrolniczych 1

Właściwy prysznic nie jest zły dla przyczep załadunkowych, pługów i ciągników. Zachowaj ostrożność przy czyszczeniu myjką ciśnieniową wrażliwych obszarów, takich jak zawory, łożyska kulkowe, elektronika, silniki. Tutaj bardziej odpowiednie jest przedmuchiwanie powietrzem, aby uniknąć uszkodzeń.

Ważne jest, aby po umyciu wodą ponownie uruchomić maszynę, a następnie pozostawić do prawidłowego wyschnięcia. Wielki dzień prania to taki przy najlepszej możliwej pogodzie i łagodnych temperaturach. Jeśli maszyna jest czysta i sucha, łożyska kulkowe i łańcuchy są już nasmarowane.

Wskazówka 2: Chroń lakier – spraw, aby maszyny rolnicze były odporne na zimę

Farby i np. lemiesze zwilżane są specjalnym środkiem. W handlu rolniczym dostępny jest szereg odpowiednich wosków i olejów woskowych. Alternatywnie olej słonecznikowy zapewniałby również niedrogą ochronę lakieru. Wadą jest jednak to, że olej słonecznikowy z jednej strony gumuje, a z drugiej może przyciągać owady.

Siewniki, przetrząsacze, zgrabiarki, kombajny i rozsiewacze nawozów wykonały swoją pracę na długo przed gwałtownym spadkiem temperatur. To samo dotyczy ich, zanim trafią na zimę – Oczyść i nasmaruj, ruchome części, po czym spryskaj dostępnym na rynku olejem wielofunkcyjnym.

Zimowanie maszyn rolniczych – wskazówka 3: Uważaj na płaskie miejsca na oponach kombajnów i innych maszyn rolniczych

Przed zimowaniem opony wymagają szczególnej uwagi. Jeśli maszyny pozostają bezczynne przez dłuższy czas, istnieje ryzyko powstania płaskich plam na oponach. Co pomaga przeciwko temu:

Napompuj: Optymalne ciśnienie w oponach dla maszyn żniwnych podczas przerwy zimowej wynosi od 2,5 do 3 barów, z ciągnikami po bezpiecznej stronie od 1,6 do 2,0 barów.

Podnoszenie: Aby odciążyć opony, maszyna musi być podniesiona na wszystkich osiach. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów. Niektóre dodatkowe maszyny mają na to podstawkę. Kosiarka (urządzenie żniwne) lepiej przetrwa zimę, jeśli jest ustawiona na kantówki, a nie bezpośrednio na ziemi.

Wskazówka 4: Zimowanie maszyn rolniczych i ochrona ich przed mrozem to ochrona przed frustracją 

Oprócz podwyższenia ciśnienia i sprawdzenia opon, silniki i elektronika powinny być również przygotowane na chłodne dni. Oznacza to, że w obiegu chłodnicy oraz w układzie wycieraczek przedniej szyby w ciągnikach, sieczkarniach i kombajnach znajduje się płyn niezamarzający.

Jeżeli ochrona przed zamarzaniem nie jest wystarczająca (-20 do -40 stopni), należy dolać płyn niezamarzający. Wtedy ważne jest, aby ponownie uruchomić silnik i pozwolić mu się rozgrzać. Oznacza to, że nie tylko chłodnica jest chroniona przed mrozem, ale także kanały chłodzące i blok silnika. Dodatkowo płyn niezamarzający chroni przed korozją. Dlatego nigdy nie należy spuszczać wody z kaloryfera. Następnie w chłodnicy osadza się rdza, co prowadzi do uszkodzenia chłodnicy i bloku silnika.

Ochrona przed zamarzaniem nie tylko chroni wodę chłodzącą wokół bloku silnika przed lodem. Opryskiwacz polowy korzysta również z porcji płynu niezamarzającego. Aby przygotować je na zimę wystarczy dodać płyn niezamarzający do zbiornika opryskiwacza i przepuścić go tak, aby środek dotarł do dysz.

Wskazówka 5: Brak napięcia paska klinowego i akumulatora

Jeśli posiadasz mulczery lub kombajny to w okresie zimowym, warto przyjrzeć się pasowi klinowemu. Należy je poluzować przed hibernacją. Dotyczy to również dużych sprężyn – one też nie powinny być zbyt ciasne. Poniższe informacje dotyczą akumulatorów w maszynach: Odłącz.

Należy również sprawdzić zbiornik paliwa: nawet jeśli maszyny nie poruszają się o metrzimowaniemaszynrolniczych 3 w okresie zimowym, zbiornik powinien być pełny. Pełny zbiornik zapobiega możliwym uszkodzeniom, takim jak rdza i korozja spowodowana kondensacją. Podczas tankowania ważne jest, aby upewnić się, że jest napełniony zimowym olejem napędowym. Tutaj również ważne jest ponowne uruchomienie silnika po zatankowaniu, aby paliwo mogło dostać się również do filtrów i pomp.

Zimowanie maszyn rolniczych – ostatnia wskazówka: stwórz listę defektów maszyn

Latem maszyny muszą działać. W żniwach każda minuta przestoju oznacza stratę, lecz zimą tak nie jest. Okres zimowy to również dobry powód, aby dokładnie przyjrzeć się wszystkim maszynom, sprawdzić pod kątem uszkodzeń i w razie potrzeby naprawić. Lista usterek pokazuje na pierwszy rzut oka, które naprawy są jeszcze w toku do następnego użycia.

Na koniec wskazówka z myślą o przyszłym lecie: w nowoczesnych maszynach rolniczych klimatyzacja powinna być włączana od czasu do czasu, aby uszczelki były nasmarowane i nie były kruche ani nieszczelne.

Czytaj także: John Deere jest jedną ze stu najcenniejszych marek na świecie

źródła:agrarheute.com/fot.pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023