O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Zimą rusza wielkie polowanie na bizony z Yellowstone

Bizony
Bizony z Yellowstone to coraz większy problem, ponieważ mogą przenosić brucelozę na bydło. Władze zdecydowały się odstrzelić 900 bizonów.
 
Władze federalne, stanowe oraz Indianie zdecydowali, że tej zimy myśliwi będą mogli odstrzelić 900 bizonów z Yellowstowane. Wpływ na taka decyzję ma coraz większa migracja  bizonów na północ do Montany.  To budzi obawy, że zwierzęta mogą przenosić brucelozę na bydło, czyli groźną chorobę bakteryjną, która może zarażać ludzi. Organizacje antyłowieckie już zaczęły protestować.

Wielkie polowanie na bizony w Yellowstone bizony yellowstone

Populacja bizonów w Yellowstone wynosi ponad 5000 sztuk, co stanowi najwyższy poziom w historii. Rocznie przyrasta między 10, a 17 %. Urzędnicy federalni, stanowi oraz plemiona rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy mają prawo użytkować populację bizonów zawarli umowę. Bizony zostaną odstrzelone zimą. Myśliwi dokonają odstrzału 900 sztuk. 

Bizony z Yellowstone to coraz większy problem, ponieważ zimą opuszczają teren parku i kierują się na północ do Montany. To budzi obawy, że zwierzęta mogą przenosić brucelozę na bydło, czyli groźną chorobę bakteryjną, która może zarażać ludzi.

Sprzeciw organizacji antyłowieckich

Organizacje antyłowieckie zaczęły protestować. Jednak biolodzy wskazują, że odstrzał na tym poziomie nie zagraża populacji bizonów i wiosną w parku znowu będzie ponad pięć tysięcy osobników. Ponadto władze mówią, że bizony musza zostać odstrzelone. Nawet obecność wilków w parku nie rozwiązuje problemu regulacji pogłowia bizonów. Okazuje się, że żaden ich naturalny drapieżnik, poza człowiekiem, nie jest w stanie zrównoważyć tej populacji.

W zeszłym roku 45 tysięcy myśliwych złożyło wniosek o licencję na 12 bizonów przeznaczonych do odstrzału, więc z corocznym upolowaniem 900 sztuk nie będzie żadnego problemu. 

Bizon do Polski sprowadzony został w 1934 roku, a hodowano go głównie w Białowieży. Po wojnie pojedyncze osobniki sprowadzano do poszczególnych ogrodów zoologicznych. W 2001 roku przywieziono 22 sztuki gatunku do hodowli w Kurozwękach w województwie świętokrzyskim, a w 2005 roku – z Niemiec 19 zwierząt do Zielnowa w zachodniopomorskim.

Sprawdź: Bizony amerykańskie w Polsce. W Kurozwękach jest prawdziwe safari!

wildmen.pl/fot.pixbaay.com 

swiatrolnika.info 2023