O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-09-2015

Autor: T. Raszkiewicz

Z maszynami Great Plains po rekord świata w plonie jęczmienia

Brak grafiki

W styczniu tego roku Warren i Joy Darling z Timaru w Nowej Zelandii zebrali 13,8 tony z hektara jęczmienia z 11,6-hektarowego pola na ich 450 hektarowej farmie Poplar Grove Farm i pobili Rekord Guinnessa.

W styczniu tego roku Warren i Joy Darling z Timaru w Nowej Zelandii zebrali 13,8 tony z hektara jęczmienia z 11,6-hektarowego pola na ich 450 hektarowej farmie Poplar Grove Farm i pobili Rekord Guinnessa.

Dotychczasowy rekord, który ustanowiony był przed 25 laty wynosił 12,2 tony. Nowy rekord świata został potwierdzony przez Księgę Rekordów Guinnesa 15 kwietnia. Zbiory nastąpiły na polu o płodozmianie: rzepak, pszenica i jęczmień ozimy. Państwo Darling poinformowali też, że średni plon pszenicy z hektara dla tego stanowiska wynosił 12 ton, a rzepaku 6,3 tony. „Zazwyczaj naszym priorytetem jest pszenica, dopiero, gdy w zeszłym roku uzyskaliśmy 11,5 tony jęczmienia z hektara, zaczęliśmy bardziej się nim interesować” – powiedział Warren. Zastanawialiśmy się, jakie usprawnienia możemy wprowadzić, aby mieć szansę na pobicie poprzedniego rekordu. Wiedzieliśmy, że mamy odpowiednie warunki i klimat. Wiedzieliśmy, że nasza gleba jest w świetnej kulturze.

Musieliśmy jedynie uzyskać wsparcie naszych partnerów w zakresie doboru materiału siewnego i środków ochrony roślin”. Warren zdecydowanie potwierdza, że technologia uprawy i siewu firmy Great Plains odegrała bardzo ważną rolę w osiągniętym sukcesie. Wymieszanie resztek pożniwnych wykonywane przez maszynę Great Plains Simba SL 500 w celu zmaksymalizowania kontaktu gleby z materiałem siewnym w górnej warstwie gleby wraz ze wzruszeniem podglebia to podstawa optymalnego wykorzystania stanowiska.

Doświadczenie w tego typu uprawie dokonywało się u Warrena na przestrzeni kilku lat. Rezultatem jest wyjątkowo żyzne podłoże do wzrostu roślin. Po uprawie gleby Warren zaczyna jesienny siew, wykorzystując swój 6-metrowy siewnik Great Plains Centurion. Warren zakupił jeden z pierwszych siewników Centurion po swojej wizycie w fabryce Great Plains w Wielkiej Brytanii, gdzie zapoznał się z konstrukcją maszyny i nawiązał dobre relacje z firmą Great Plains oraz importerem w Nowej Zelandii – firmą Power Farming Group. Siewnik odznacza się wieloma zaletami służącymi zrównoważonej uprawie Warrena. „Duża średnica talerzy, znaczne odstępy pomiędzy nimi i rozmieszczenie ich w dwóch rzędach, pozwalają na sprawną uprawę gleby” – wyjaśnia. Rozmieszczone w dwóch rzędach, 460-milimetrowe talerze siewnika Centurion umiejscowione są co 250 mm, a przestrzeń między rzędami wynosi 650 mm. Dodatkowo talerze ustawione są pod kątem idealnym do osiągnięcia optymalnych rezultatów. Inną ważną dla Warrena sprawą jest równe ułożenie nasion przez siewnik niezależnie od zróżnicowania poziomu podłoża. Warren przypisuje to w dużej mierze karbowanym przewodom, które dostarczają nasiona do elementów wysiewających. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby wykorzystać ruch powietrza i zoptymalizować mieszankę powietrza i nasion. Nie bez znaczenia dla idealnego dozowania nasion jest odpowiednio wyprofilowany, rowkowy wałek podający materiał siewny ze zbiornika o średnicy 125 mm. „Projekt systemu dostarczania nasion i wydajność systemu 00 Series Opener oznacza, że mamy bardzo dobrą kontrolę nad dokładnym umiejscowieniem nasion, a wałek dogniatający daje nam równą głębokość, co jest kluczowe dla wyrównanego wzrostu i dobrych plonów” – podkreśla Warren Warren stwierdził, że system z odstępami pomiędzy redlicami równymi 167 mm (dostępna jest też wersja z odstępami 125 mm) 00 Series Opener jest prosty i wysoce efektywny Zapewnienie dokładności rozmieszczenia nasion umożliwia przewód, prowadzący nasiona do spodu bruzdy, oraz klapka, która nie pozwala na odbijanie się nasion.

„Kontrola głębokości siewu jest kluczowa” – twierdzi Warren. „Dzięki czujnikom masy, zlokalizowanym w zbiorniku, w które wyposażony jest model Centurion, mamy konsekwentnie stałą głębokość na całej szerokości maszyny na naszym pagórkowatym terenie. Ustawienie głębokości jest łatwe i można też dostosować nacisk dolny redlic, aby dopasować ustawienia do naszych wymagań i mieć pewność, że ramię redlicy pozostanie w pozycji równoległej do podłoża przez cały czas pracy siewnika”. O równą, konsekwentną konsolidację gleby dba umieszczony przed redlicą wał oponowy  dużej średnicy , posiadający płytki, klinowy wzór bieżnika. Warren podczas próby kontrolował, aby ciśnienie opon było właściwe dla warunków glebowych. Sprzęt wyposażony został w system ISOBUS, a dane są zbierane i wyświetlane na terminalu Müller Elektronik. Inne opcje wyszczególnione przez Warrena na jego maszynie Centurion to: kontrola blokady nasion, czujniki masy zbiornika, włóka na całej szerokości maszyny , znaczniki, skrobaki uciskowe kół oraz brona zgrzebło w tylnej części siewnika.

Zważywszy na całą ciężką pracę włożoną w próbę bicia rekordu Warren musiał wierzyć w niezawodność swoich maszyn. Zaufał ponad wszelką wątpliwość właściwemu producentowi. „Centurion sprawował się u nas wspaniale – stwierdził z entuzjazmem – wiemy teraz, że możemy na nim polegać”.

Produkcja wina w Polsce może być opłacalna, jednak jest to przedsięwzięcie, które wymaga dużych inwestycji, wiedzy, a przede wszystkim – cierpliwości. Dla pasjonatów, którzy się na nie zdecydowali, jest to nie tylko biznes, ale i sposób na życie
Great Plains
Fot. Great Plains

swiatrolnika.info 2023