O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Wzrost wynagrodzeń według analityków w przyszłych miesiącach spowolni

Wzrost wynagrodzeń

W piątkowym komentarzu analitycy PIE do danych GUS ocenili, że wzrost wynagrodzeń spowolni w kolejnych miesiącach.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2022 r. wyniosło 6 220,04 zł, co oznacza wzrost o 11,7 proc. rok do roku. Analitycy z PIE ocenili jednak, że w kolejnych miesiącach wzrosty płac zdecydowanie spowolnią. 

W lutym płace wzrosły w rolnictwie, leśnictwie i gastronomii 

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2022 r. wyniosło 6 220,04 zł, co oznacza wzrost o 11,7 proc. rok do roku. Zanotowano wzrost wynagrodzeń. Jak stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, płace najszybciej rosły w energetyce oraz rolnictwie i leśnictwie, mocno rosły także pensje w firmach z sektora HoReCa, czyli branży gastronomiczno-hotelarskiej.

Według analityków PIE wzrost wynagrodzeń w przyszłych miesiącach spowolni.

wzrost wynagrodzeń PIE

PIE: Wzrost wynagrodzeń spowolni w kolejnych miesiącach

"Wzrost wynagrodzeń mocno przyspieszył w lutym, ponownie jednak spowolni w kolejnych miesiącach" – ocenili w piątkowym komentarzu analitycy PIE do danych GUS.

„Wzrost wynagrodzeń spowolni w kolejnych miesiącach. Spodziewamy się słabszych wyników w handlu, sektorze HoReCa i usługach. Płace mogą rosnąć wolniej również przez wzrost niepewności z uwagi na wojnę w Ukrainie. W konsekwencji spodziewamy się spowolnienia do około 9 proc. Z uwagi na dwucyfrowy wzrost inflacji oznacza to spadek siły nabywczej konsumentów w polskiej gospodarce” – stwierdzili analitycy PIE.

GUS podał także dane o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, które wzrosło o 2,2 proc. rok do roku. Zmianę analitycy PIE uznali za zgodną z oczekiwaniami rynkowymi.

Dodali, że na rynku pracy przez ostatni miesiąc pojawiło się 15 tys. etatów. Ich zdaniem głównym wyzwaniem jest obecnie zaadaptowanie uchodźców z Ukrainy.

"Spodziewamy się, że mała część obywateli Ukrainy będzie rejestrowana w danych GUS – te uwzględniają tylko osoby zatrudnione na umowie o pracę. Szerszych informacji dostarczą raczej informacje o niedoborze wykwalifikowanych pracowników – prawdopodobnie będziemy obserwować spadki odsetka firm raportujących problem w badaniach ankietowych” – wskazali.

 Analitycy PIE wskazali także, że według danych Google, liczba obywateli Ukrainy szukających pracy w Polsce wzrosła pięciokrotnie.

Czytaj również: Inflacja średnioroczna w 2022 roku według prezesa NBP wyniesie 7,6 proc.

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023