O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-06-2014

Autor: Świat Rolnika

Wzrósł eksport do krajów pozaeuropejskich

Brak grafiki

Jak ocenia Bank Gospodarki Żywnościowej, Polska w poprzednich latach zdecydowaną większość eksportu zbóż kierowała do krajów UE, w tym głównie do Niemiec. W obecnym sezonie ta sytuacja uległa diametralnej zmianie...

 

Wzrósł eksport do krajów pozaeuropejskich

Jak ocenia Bank Gospodarki Żywnościowej, Polska w poprzednich latach zdecydowaną większość eksportu zbóż kierowała do krajów UE, w tym głównie do Niemiec. W obecnym sezonie ta sytuacja uległa diametralnej zmianie. Bardzo wyraźnie wzrósł eksport do krajów pozaeuropejskich, w tym szczególnie krajów afrykańskich. W trzech pierwszych miesiącach 2014 r. już prawie połowa polskiego eksportu pszenicy trafiała do Afryki.
Jak wynika z analizy danych Eurostatu, w 2013 r. Polska sprzedała do wszystkich krajów afrykańskich zboża za 90 mln EUR. Oznaczało to wzrost o 131 proc. wobec 2012 r. Jednak kraje unijne tradycyjnie sprzedają bardzo dużo zboża do Afryki. Nasz udział w eksporcie unijnym na rynek afrykański rośnie, ale w 2013 r. nadal stanowił jedynie 2,6 proc. tego eksportu.
Jak wynika ze wstępnych danych MF (za MRiRW) w 2013 r. do Afryki eksportowaliśmy głównie pszenicę oraz, w znacznie mniejszym stopniu, jęczmień. Trzecim największym odbiorcą polskiej pszenicy była Algieria, która zakupiła u nas 175 tys. t tego gatunku, co stanowiło 11 proc. całego jego eksportu. Na piątym miejscu wśród odbiorców znajdował się Egipt (98 tys. t), a na siódmym Maroko (64 tys. t). Łącznie te trzy kraje odpowiadały za 21 proc. zakupów polskiej pszenicy. Według danych Eurostatu 66 tys. t pszenicy wyeksportowano również do krajów Afryki Wschodniej. Jeśli chodzi o jęczmień, to trzecim największym jego odbiorcą była Tunezja, z udziałem wynoszącym 19 proc. (55 tys. t), a piątym Libia z udziałem 9 proc. w sprzedaży zagranicznej tego gatunku zboża z Polski.
Jeśli chodzi wszystkie gatunki zbóż łącznie, to głównym regionem do eksportu były kraje Afryki Północnej. Jak wynika z analizy danych Eurostatu sprzedaż w tym kierunku warta była 76 mln EUR i była o 96 proc. większa niż rok wcześniej. Jednak na mapie polskiego eksportu zbóż pojawiły się w 2013 r. również kraje Afryki Wschodniej. Podczas gdy w roku 2012 nie zanotowano żadnych wysyłek zboża z Polski w tym kierunku, w 2013 r. eksport warty był już prawie 14 mln EUR. Okazuje się, że nasz eksport w tym kierunku był dosyć konkurencyjny. Polska uzyskała znaczący, wynoszący blisko 12 proc., udział w unijnym eksporcie zbóż do tego regionu Afryki.
W bieżącym roku sprzedaż pszenicy do Afryki jeszcze bardziej przyśpieszyła. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) tylko w trzech pierwszych miesiącach 2014 r. w kierunku tym sprzedano blisko 290 tys. t pszenicy, co stanowiło aż 47 proc. całego eksportu w tym okresie. Największym odbiorcą z tego kontynentu i trzecim największym wśród wszystkich odbiorców, po Niemczech i Arabii Saudyjskiej, był Egipt, który zakupił 87 tys. t pszenicy, co odpowiadało 14 proc. całego polskiego eksportu. Bardzo zbliżoną ilość ziarna wyeksportowano do Maroka. Wśród krajów afrykańskich na kolejnych miejscach znajdowały się: Sudan (38 tys. t), Zimbabwe (32 tys. t), Uganda (27 tys. t) oraz Kenia (17 tys. t).


źródło: BGŻ

swiatrolnika.info 2023