O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-07-2014

Autor: Świat Rolnika

Wójtowie gmin wiejskich nie chcą zajmować się melioracjami

Brak grafiki

Gminom wiejskim nie podobają się rozwiązania proponowane w nowym prawie wodnym. Chodzi o projekt założeń do ustawy Prawo wodne, nad którym prace trwają już prawie 2 lata. Przewiduje on m.in. odebranie starostom kompetencji z zakresu nadzoru nad spółkami wodnymi i przekazanie ich wójtom jako zadanie własne...

Wójtowie gmin wiejskich nie chcą zajmować się melioracjami

Gminom wiejskim nie podobają się rozwiązania proponowane w nowym prawie wodnym. Chodzi o projekt założeń do ustawy Prawo wodne, nad którym prace trwają już prawie 2 lata. Przewiduje on m.in. odebranie starostom kompetencji z zakresu nadzoru nad spółkami wodnymi i przekazanie ich wójtom jako zadanie własne.

Projekt zakłada również zwiększenie zakresu zadań gminy o nadzór nad utrzymaniem melioracji wodnych szczegółowych oraz utrzymanie i budowę urządzeń odwadniających tereny zurbanizowane.

Zdaniem Związku Gmin Wiejskich RP kompetencje te powinny być przekazane starostom. W przyjętym stanowisku związek przekonuje, że urządzenia melioracji szczegółowych nie leżą na gruntach gminnych, lecz w większości na gruntach prywatnych właścicieli. Do tego zadania z zakresu ewidencji gruntów prowadzą powiaty.

Gminy wskazują również, że cieki wodne nie zamykają się w granicach gmin, ale wykraczają poza nie. Tymczasem powiaty mogą wprowadzić jednolite opłaty dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych, które będą wnosić właściciele gruntów i osoby korzystające z funkcjonujących na całym obszarze urządzeń.

ZGWRP chce także, aby Zarządy Dorzeczy zostały wyposażone w kompetencje nieodpłatnego przekazywania gminom na ich wniosek tytułu prawnego do zagospodarowywania turystycznego atrakcyjnych terenów bezpośrednio przylegających do akwenów wodnych, rzek i jezior. Gminy deklarują, że zagospodarują te tereny na cele ogólnodostępnej turystyki i nieodpłatnego wypoczynku mieszkańców.

W ocenie związku stosowane obecnie zasady polegające na odpłatnej dzierżawie na okres 3-5 lat nie sprzyjają trwałemu inwestowaniu gmin w turystykę, szczególnie z wykorzystaniem funduszy UE.

źródło: PAP

swiatrolnika.info 2023