Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 26-12-2016 18:04:34

Wizyty "śmieciarzy", święcenie owsa, kolędowanie...

Wizyty

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia obchodzone jest święto św. Szczepana. W polskiej tradycji to czas zabawy i wesołości. Święty Szczepan "znosił" wiele zakazów, pozwalał na wykonywanie drobniejszych prac, odwiedzanie rodziny i znajomych.

Święty Szczepana (w zasadzie św. Stefana) to pierwszy męczennik. Był jednym z siedmiu diakonów – mężów cieszących się nieposzlakowaną opinią, wybranych do szerzenia nauki Jezusa i zarządzania majątkiem ludzi, którzy po śmierci Chrystusa skupili się wokół apostołów i chcieli żyć według Jego nauki. Diakonów cechowała mądrość i podatność na wpływ Ducha Świętego. Szczepan oskarżono o wystąpienie przeciwko prawu, zwyczajom i naruszenie miejsca świętego. Szczepan, człowiek inteligentny i dobry mówca, wygłosił długą mowę na swoją obronę. Ale wypowiedział również zdanie :"widzę niebo otwarte i Syna człowieczego, stojącego po prawicy Boga!"(Dz 7,56). Uznano je za wielkie bluźnierstwo (Jezus syn cieśli stoi przy Bogu). Szczepana wywleczono za miasto i ukamienowano. Do końca modlił się on za tłum rzucający w niego kamieniami. 

 


 

Święty Szczepan jest patronem diakonów, woźniców, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, kucharzy oraz diecezji wiedeńskiej i koni. Wzywany jest w przypadku bólu głowy, opętania, a także w modlitwie o dobrą śmierć.

 

W polskiej tradycji drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to czas zabawy i wesołości. Święty Szczepan "znosił" wiele zakazów, pozwalał na wykonywanie drobniejszych prac, odwiedzanie rodziny i znajomych.

 

W Boże Narodzenie nie wolno było wykonywać żadnej pracy, dlatego słomę z podłogi uprzątano dopiero w św. Szczepana. Do domów, gdzie mieszkały panny przychodzili z miotłami kawalerowie. Już o świcie, a nawet po północy dziewczęta zmiatały z podłogi słomę leżącą od Wigilii. Czyniły to w obawie przed chłopcami, którzy przychodzili wczesnym rankiem kolędować. Nazywano ich "śmieciarzami". Dokuczali pannom i wyprawiali w domach różne figle. Jeżeli zastali izbę nie sprzątniętą, panna musiała okupić się wódką, w przeciwnym razie narażona była na wstyd i pośmiewisko. Gdy "śmieciarz" przychodził do dziewczyny oznaczało to często, iż ma wobec niej zamiary matrymonialne. Tam gdzie była izba jeszcze nie uprzątnięta, tam "śmieciarze" zamiatali słomę domagając się od dziewcząt poczęstunku. Bywało również tak, że "śmieciarze" przynosili ze sobą słomę i rozsypywali ją lub udawali, że chcą kupić choinkę, targowali się o nią, próbowali piłować jej pień dopóki nie zostali poczęstowani wódką. Dziewczętom, z rozmaitych powodów nielubianym we wsi, przynosili "słomianego chłopa" (kukłę przebraną w męskie ubranie). Kładli ją na łóżku ze słowami: "masz kawalera". Gdy dziewczyna okupiła się wódką, to kukłę zabierali, a nawet "wieszali" na drzewie lub wynosili na dach.

 

Gospodarze w tym dniu, w większości domów, nieśli "kolędę" zwierzętom. Kolorowy opłatek wkładano do chleba lub ugotowanego ziemniaka i podawano krowom i koniom, resztki jedzenia z wieczerzy wigilijnej oddawano świniom. Wynoszono z domu siano, słomę i ziarna ze stołu. Siano rozdzielano pomiędzy konie i krowy zostawiając jedną garść. Wkładano ją do woreczka lnianego i przechowywano na strychu. Służyło ono jako lekarstwo na choroby bydła w ciągu roku. Ze słomy robiono powrósło, układano je wielkim kołem na ziemi, a do środka sypano ziarno zebrane ze stołu wigilijnego dla kur, aby od domu nie odchodziły przez cały następny rok. Powrósłami wiązano także wczesnym rankiem drzewa owocowe, które do tej pory jeszcze nie rodziły. Miało to sprawić, iż będą zdrowe, nie uszkodzi ich mróz ani żadne szkodniki, a w najbliższym roku będą obficie owocować. Pozostałą słomę gospodarz wynosił do obory na podściółkę bydłu.

 

W niektórych domach na św. Szczepana odstraszano gryzonie. Gospodarz brał laskę i pukał nią w powałę, aby wygonić ze strychu myszy i szczury.

 

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem przypadającym na dzień św. Szczepana, zachowanym do dzisiaj, jest święcenie owsa w kościele i obsypywanie się nim. W kościele pod koniec mszy św., przed rozesłaniem wiernych, kapłan święcił owies. Odmawiał specjalną modlitwę, po czym kropił święconą wodą przechodząc środkiem świątyni. W tym czasie ludzie obsypywali go owsem. Pozostałe w kościele ziarno zbierał dla siebie ksiądz proboszcz lub organista. Oprócz "śmieciarzy" domostwa w niektórych rejonach Polski odwiedzali chłopcy z owsem ("owsiaki"). Bili ziarnem domowników. Gospodynie na św. Szczepan brały wiadro owsa udawały się do sąsiada i życząc mu wesołych świąt rozsypywały owies po całym mieszkaniu. Także w drodze do kościoła obsypywano się owsem, niekiedy zmieszanym z łubinem i grochem, a nieraz i ze żwirem. Praktyka obsypywania się ziarnem owsa ma swój początek w prastarym zwyczaju. W według podań ludowych był to środek magiczny, mający zapewnić pomyślność, bogactwo, urodę, powodzenie i urodzaj. Kościół przejął ten zwyczaj, nadając mu nową interpretację, iż dzieje się to na pamiątkę ukamienowania pierwszego męczennika.

 

Poświęcony owies przynoszono do domu i dodawano do ziarna przeznaczonego na wiosenny wysiew w polu. Miał on chronić zboże przed gradem i innymi klęskami żywiołowymi oraz sprawić obfity plon w nadchodzącym roku. Cześć poświęconego owsa gospodarze podawali koniom i kurom "na szczęście i żeby nie chorowały". Funkcjonował też inny zwyczaj. Po przyjściu z kościoła, gospodarz udawał się w pole i rozsypywał poświęcony owies (szczególnie na miejsca, gdzie w zeszłym roku były chwasty i oset) mówiąc: "Uciekaj diable z ostem, bo idzie Szczepan z owsem". Miało to zapobiec zachwaszczaniu się pola.

 

Istniał też zwyczaj święcenia w tym dniu orzechów, cukierków i ciastek. Obsypywano nimi w domach dzieci ku ich wielkiej radości.

 

Drugi dzień Świąt był w dawnych latach czasem powszechnie praktykowanych wzajemnych odwiedziny. Chodziło się do rodziny, znajomych sąsiadów. Podczas takich wizyt składano sobie życzenia, śpiewano kolędy, często sięgano po jakiś trunek.

 

Od św. Szczepana rozpoczynano kolędę. Po kolędzie chodził ksiądz, jak również wiejska młodzież. Po południu zaczynały "chodzenie" dzieci z "szopką" lub "gwiazdą". W godzinach wieczornych kolędowanie rozpoczynała młodzież i starsi, zazwyczaj zorganizowani w zespoły kolędnicze. Wieczór św. Szczepana był najbardziej obfitującym w różnorodne formy kolędowania m.in. "kolęda z Herodem", "kolęda z rajem", "kolęda z kozą". Gospodarz mógł przyjąć taki zespół albo nie. Obecnie "chodzenie po kolędzie" praktykują wyłącznie dzieci.

 

Dzień św. Szczepana był także dniem wygasania starych umów o pracę i zawierania nowych. 26 grudnia parobcy czuli się panami i bardzo się z tego cieszyli. Byli tego dnia najważniejsi we wsi, nie pracowali, mogli szeroko chodzić drogą. Gospodarze ustępowali im z drogi. Na pracę w nowym roku otrzymywali zadatek. Miejscem umów był dom rodzinny parobka lub gospodarza, który potrzebował parobka do pracy. Po południu we wsi była "muzyka", na której przede wszystkim bawili się parobcy.

 

Wieczór 26 grudnia nazywano "szczodrym", ponieważ w tym dniu czeladź i rodzina składały gospodarzowi życzenia czyli "szczodrowali".

 

Na "Szczepana" wróżono sobie także jaki będzie rok. Po poczęstunku smarowano miodem pułap i gospodarz rzucał w górę ziarna zboża. Jeśli zboże przylgnęło do posmarowanych belek – wróżyło to dobre zbiory, jeśli odpadło – darmo oczekiwać pomyślnego roku.

 

Tego dnia chłopcy śpiewali dziewczętom tzw. "światówki" (krótka, skoczna przyśpiewka, podczas której dziewczyna siedzi na uniesionym do góry krześle). Czasami przyśpiewka była kąśliwa i jej słowa zawstydzały dziewczynę.


Przysłowia:

"Na świętego Szczepana kto co rok odmienia pana, zła na nim sukmana."
"W dzień świętego Szczepana rzucają owsem w kapłana."
"Na święty Szczepan każdy sobie pan."
"Na świętego Szczepana sługa zmienia pana."
"Na świętego Szczepana bywa błoto po kolana."

swieta.biz.pl/magazynzapisz.wordpress.com/poprzednia.gwizdow.pl/AZK/Fot. YouTube

  Autor: Polska Agencja Prasowa 22-01-2022 08:46:03

IMGW: W północno-wschodniej części kraju wystąpią zamiecie śnieżne

Michał Ogrodnik, synoptyk IMGW zapowiedział, że w sobotę w północno-wschodniej Polsce będzie utrzymywał się silny, porywisty wiatr, który będzie powodował zawieje i zamiecie.

Według prognozy przygotowanej przez Michała Ogrodnika z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej –  Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę najładniejsza pogoda będzie na zachodzie kraju, na wschodzie wystąpią przelotne opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Temperatura najniższa wyniesie -5 stopni Celsjusza na Podhalu, -3 we wschodniej części kraju, około zera w centrum i do 2 stopni na zachodzie kraju.

IMGW: w północno-wschodniej Polsce zawieje i zamiecie śnieżne

Michał Ogrodnik, synoptyk IMGW zapowiedział, że w sobotę w północno-wschodniej Polsce będzie utrzymywał się silny, porywisty wiatr, który będzie powodował zawieje i zamiecie.

"W sobotę na zachodzie kraju będzie najcieplej i najmniej opadów. Na pozostałym obszarze będą występowały przelotne opady śniegu, zmienne zachmurzenie, zza chmur czasem będzie wychodziło słońce" – poinformował synoptyk IMGW. IMGW śnieg

Prognoza pogody dla Warszawy na sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna –1 st.C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 50 km/h, północno-zachodni. 

Najniższa temperatura na Podhalu

Temperatura najniższa wyniesie -5 stopni Celsjusza na Podhalu, -3 we wschodniej części kraju, około zera w centrum i do 2 stopni na zachodzie kraju.

W północno-wschodniej Polsce będzie utrzymywał się silny, porywisty wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne oraz utrudnienia komunikacyjne.

Warunki na drogach

Jak podał synoptyk IMGW, pogoda nie będzie nas rozpieszczać. A jak będzie na drogach?

Według komunikatu GDDKiA błoto pośniegowe i w lokalna śliskość występują: na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (na odcinku: dk 53 odc. Rozogi – Trękusek, dk 57 odc. Piwnice Wielkie – Biskupiec, dk 58 odc. Jedwabno – Stare Kiełbonki, dk 59 odc. Rozogi – Mrągowo, dk 65 odc. Ełk – Gołdap, dk 51 odc. Lidzbark Warmiński – Bezledy, dk S7 odc. Ostróda – Elbląg, dl S22 odc. Elbląg – Wielkie Wierzno); w zachodniej części województwa podlaskiego; na Mazowszu (na odcinku: dk 61 odc. Serock – Laskowiec, dk 53 odc. Ostrołęka – Myszyniec, dl 60 odc. Różan – Ostrów Mazowiecka, dk 19 odc. Mostów - Kózki)

Sprawdź: IMGW: Niż Ida przyniesie powrót zimy, możliwe burze śnieżne

fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 23:01:07

Marczuk: Polski Ład nie spowoduje osłabienia polskiego biznesu

Wiceprezes Polskiego Funduszu Zdrowia Bartosz Marczuk zapewnia w rozmowie z PAP, że program Polski Ład nie spowoduje osłabienia polskiego biznesu.

Wiceprezes powiedział, że wprowadzona w tym roku reforma podatkowa jest tak skonstruowana, że zyskają na niej wszyscy, których dochód nie przekracza 5,8 tys. zł brutto, a dla tych, którzy zarabiają do ok. 13 tys. zł będzie ona neutralna. Wyliczył, że skorzysta na niej ok. 8,5 mln z 13,5 mln zatrudnionych (dla kolejnych 4 mln zmiana będzie neutralna), ponad 95 proc. (z 9 mln) emerytów i rencistów, a także części osób prowadzących działalność gospodarczą. "W kieszeni podatników zostanie 17 mld zł rocznie" – wskazał Marczuk.

Marczuk: Polski Ład nie wpłynie negatywnie na biznes

Marczuk nie zgodził się z tezą, że Polski Ład niekorzystanie wpłynie na sektor biznesu, powodując np. spadek opłacalności prowadzenia firm.

"Nie przypuszczam, żeby jakakolwiek dojrzała już działalność gospodarcza się zamknęła, albo odczuła w sposób istotny to, że zamiast 50 zł składki zdrowotnej na miesiąc, wpłaci do NFZ średnio ok. 400 zł. Pamiętajmy, że startujące lub nisko dochodowe biznesy zyskują wyższą kwotę wolną i wyższy próg podatkowy więc oni zapłacą mniej niż dotychczas" – powiedział.

Zaznaczył, że obowiązujący do tej pory system, sprawiał, że zarabiający najmniej płacili procentowo nawet wyższe podatki i składki niż bogatsi, a składki zdrowotne odprowadzane przez przedsiębiorców były "niewyobrażalnie niskie". Podkreślił, że jednym z efektów wprowadzenia Polskiego Ładu będzie urealnienie wpłat dających prawo do leczenia osób na działalności gospodarczej osiągających wysokie dochody i zwiększenia strumienia środków na NFZ.

"Polska wydawała do niedawno na leczenie ledwie 4 proc. PKB. Najmniej w UE" – powiedział.

Dodał, że od lat eksperci wskazywali, że to się powinno zmienić, a widzimy to zwłaszcza w czasie pandemii.

"Polski Ład to wreszcie naprawi i wydatki na ochronę zdrowia wzrosną do ok. 6-7 proc. PKB" – dodał.

Według niego, dla osób prowadzących działalność gospodarczą o dochodach przekraczających 100-150 tys. zł składka wzrośnie, "ale przy ich skali działalności, przychodach i kosztach to nie będzie bardzo wysokie obciążenie". Wskazał, że np. przedsiębiorca o dochodach ok. 120 tys. zł, zapłaci o ok. 400 zł miesięcznie więcej niż do tej pory.

"Jednak pamiętajmy, że do tej pory płacił 50 zł na miesiąc" – podkreślił Marczuk.

Marczuk: Polski Ład zmniejszy szarą strefę

Ponadto – jak zaznaczył – przedsiębiorcy mają doPolski Lad 01 wyboru trzy formy rozliczenia z urzędem skarbowym: ryczałt, podatek liniowy oraz rozliczenie na zasadach ogólnych.

"Uważam, że najprostszą dla przedsiębiorcy formą jest ryczałt ewidencjonowany" – powiedział.

Zaznaczył jednak, że przedsiębiorca sam powinien określić, jaka forma rozliczenia będzie dla niego najkorzystniejsza w zależności od własnej sytuacji dochodowej i rodzinnej. Przypomniał, że przedsiębiorcom rozliczającym się na skali przysługuje podniesiona kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz wyższy próg podatkowy, dzięki czemu niższy jest PIT.

Pytany, jak nowe przepisy wpłyną na szarą strefę, powiedział, że jeśli chodzi o pracujących, to Polski Ład powinien ją zmniejszyć, bo wyższe pensje netto zmniejszą presję na płacenie „pod stołem”.

"Natomiast jeśli chodzi o przedsiębiorców, to uproszczone formy rozliczania jak ryczałt od przychodu czy estoński CIT też powinny powodować jej zmniejszenie " – ocenił.

Dodał też, że spodziewa się zmniejszenia tzw. fikcyjnego samozatrudnienia.

Marczuk wskazał, że wdrożenie Polskiego Ładu mogło co prawda przebiegać sprawniej, ale tego rodzaju szerokie zmiany z definicji powodują pewne napięcia i pytania.

"To co niezwykle ważne, także dla przedsiębiorców, to jak najszybsze rozwianie wątpliwości, by nie musieli się tym zajmować, a zajęli się tym, co robią dobrze, czyli swoim biznesem" – powiedział. Wskazał, że rząd poprawia te niedociągnięcia, które pojawiły się w pierwszym okresie wdrożenia i trzeba zmierzać w kierunku uproszczeń systemu.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto.

W zeszłym tygodniu media informowały jednak o szeregu grupach zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają – według nich – naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. W zeszłym tygodniu minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy."

Czytaj też: Sondaż "SE": Polski Ład jest niezrozumiały dla Polaków

PAP/fot.KPRM

 

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 21:45:00

IMGW: W nocy prognozowane zawieje i zamiecie śnieżne

W nocy z piątku na sobotę w północno-wschodniej części kraju prognozujemy opady śniegu; ponadto będzie pochmurno i wietrznie – powiedział synoptyk IMGW.

Według prognozy przygotowanej przez Michała Ogrodnika z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w piątek nocy w północno-wschodniej Polsce utrzyma się silny i porywisty wiatr. Tam też będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W sobotę najładniejsza pogoda będzie na zachodzie kraju i tam też będzie najcieplej i najmniej opadów.

IMGW: W północno-wschodniej części kraju utrzyma się silny wiatr

Jak prognozuje IMGW, w nocy zachmurzenie w krajuIMGW snieg 5 będzie umiarkowane, jedynie we wschodniej części kraju lokalnie będzie duże. W trakcie tych zachmurzeń wystąpią przelotne opady śniegu. Najwięcej śniegu do 12 cm spadnie na Przedgórzu Sudeckim, do 10 cm spadnie na obszarach podgórskich Podkarpacia, Małopolski i Górnego Śląska. Na północnym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 5 cm.

W północno-wschodniej części kraju utrzyma się silny i porywisty wiatr, w porywach będzie osiągał do 60 km/h. Tam też będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Opady te będą miały przelotny charakter i będą występowały lokalnie.

Najchłodniej będzie w kotlinach górskich. Temperatura spadnie tam do -8 stopni. We wschodniej części kraju temperatura wyniesie - 5 stopni, w centrum -4, a na zachodzie -3 stopnie. Najcieplejszym rejonem Polski będzie strefa brzegowa Morza Bałtyckiego, gdzie temperatura minimalna wyniesie około 0 do +1 stopnia. W tej części kraju wiatr będzie osiągał do 60 km/h.

Warto przypomnieć, że IMGW przygotowało szczegółową prognozę pogody na najbliższy weekend.

W sobotę najładniejsza pogoda będzie na zachodzie kraju

IMGW informuje, że w sobotę najładniejsza pogoda będzie na zachodzie kraju i tam też będzie najcieplej i najmniej opadów. Na pozostałym obszarze będą występowały przelotne opady śniegu, wystąpi zmienne zachmurzenie, zza chmur będzie wychodziło słońce.

Temperatura najniższa wyniesie -5 stopni Celsjusza na Podhalu, -3 we wschodniej części kraju, około zera w centrum do 2 stopni na zachodzie kraju.

W północno-wschodniej Polsce będzie utrzymywał się silny, porywisty wiatr, który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne oraz utrudnienia komunikacyjne.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.