O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-05-2017

Autor: Marzena Deresz

Witaj Maj, piękny Maj

Witaj Maj, piękny Maj

Długi weekend przypadający na początku maja, to czas, kiedy każdy dzień jest poświęcony innemu wydarzeniu z historii naszego kraju. Najważniejsze jednak jest święto obchodzone 3 maja.

Długi weekend przypadający na początku maja, to czas, kiedy każdy dzień jest poświęcony innemu wydarzeniu z historii naszego kraju. Najważniejsze jednak jest święto obchodzone 3 maja.

To dzień, kiedy oddajmy cześć Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski i Święto Narodowe Trzeciego Maja na pamiątkę Konstytucji 3 Maja.

W dniu 3 maja Kościół Katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to nawiązanie do bardzo ważnych wydarzeń z historii Polski. Przypomina o obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubach lwowskich  króla Jana Kazimierza, podczas których powierzono królestwo opiece Matki Bożej. W czasie podniesienia król zszedł z tronu, złożył berło i koronę, i padł na kolana przed wielkim ołtarzem. Modląc się: "Wielka Boga-Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico", ogłosił Matkę Bożą szczególną Patronką Królestwa Polskiego.

Święto to zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV.

Wyraża ono wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przykładem może być "Bogurodzica", najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu. Pieśni religijnych ku czci Matki Bożej żaden naród w świecie nie ma tyle, co naród polski. Maryja była także Patronką polskiego rycerstwa. Stefan Czarniecki przed każdą bitwą odmawiał „Zdrowaś Maryja”.

Warto przypomnieć, że szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy to dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu. Była to pierwsza koronacja wizerunku Matki Bożej, która odbyła się poza Rzymem.

Wezwanie "Królowo Polski" zostało na stałe wpisane do Litanii Loretańskiej w 1908 r., kiedy zezwolił na to papież Pius X. W tym samym roku ustanowił on też święto Królowej Polski dla diecezji lwowskiej i przemyskiej.

Z kolei po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na cały kraj. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Jana Kazimierza. Święto zatwierdzone zostało oficjalnie w 1920 r. przez papieża Benedykta XV.

26 sierpnia 1956 r. Episkopat Polski dokonał aktu odnowienia ślubów jasnogórskich, które przed trzystu laty złożył król Jan Kazimierz. Prymasa Polski symbolizował pusty tron i wiązanka biało-czerwonych kwiatów. Po sumie pontyfikalnej odczytano ułożony przez prymasa akt odnowienia ślubów narodu.

10 lat później, 3 maja 1966 r. odbyły się uroczystości milenijne chrztu Polski. Dokonano wówczas aktu zawierzenia Matce Bożej i powierzenia narodu polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat.

W dniu 3 maja obchodzi się też pamiątkę uchwalenia konstytucji, które miało miejsce właśnie tego dnia.  Dokument został przyjęty uchwałą Sejmu Czteroletniego 3 maja 1791 roku. Z kolei 5 maja Sejm ustanowił tę datę świętem państwowym. Konstytucja 3 Maja stała się szybko symbolem niepodległości Polski. W historii Polski było wiele zawirowań związanych z tym świętem. Jednak w ostatecznie Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z bardziej uroczyście obchodzonych świąt.

 

Kalina Brzozowska/ fot. Robert Drózd/wikimedia.org

swiatrolnika.info 2023